Az EKB igazgatótanácsának egyik tagja az Európai Parlamentben elmondta, hogy a digitális euró megszabadítja a felhasználókat a magánfizetési technológiák fenyegetéseitől.
Piero Cipollone, az Európai Központi Bank (EKB) igazgatósági tagja az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottsága előtt beszélt a digitális euró kibocsátásának előkészületeiről. Négy kérdéssel foglalkozott, amelyekkel a központi banknak szembe kell néznie, valamint azzal, hogy az EKB hogyan fogja garantálni, hogy a lakosság szabadon használhassa a közös fizetőeszközt.
Cipollone elmondta, hogy az EKB megkezdte az infrastruktúra-szolgáltatók keresését az Európai Központi Bank digitális valutájához (CBDC). “A felkészültségünket veszélyeztetné, ha csak azután kezdenénk el keresni a lehetséges szolgáltatókat, hogy ez a döntés [a digitális euró bevezetéséről] megszületett” – mondta Cipollone február 14-én, hozzátéve, hogy a megállapodások rugalmasak lennének a jogszabályi és technológiai fejlemények tekintetében. Ezen kívül:
“A közbeszerzési eljárásban csak az EU-ban bejegyzett székhellyel rendelkező és ilyen szervezetek vagy uniós állampolgárok által ellenőrzött jogalanyok vehetnek részt”.
Ez sorsdöntő lehet az Amazon jövőbeni részvétele szempontjából. A CBDC e-kereskedelmi komponens prototípusának létrehozására választották ki, de azóta újabb pályázati felhívást tettek közzé.
Cash and digital euro have the same objective: ensuring everyone, regardless of their income, can pay in any situation of daily life, says Executive Board member Piero Cipollone. We need to protect this fundamental right across the entire euro area
https://t.co/lfO42haYPA pic.twitter.com/CuTzL9uAbi— European Central Bank (@ecb) February 14, 2024
Másodszor Cipollone a digitális euró szabálykönyvéről beszélt, vagyis “a digitális euróra vonatkozó egységes szabályrendszerről, szabványokról és eljárásokról, amelyek biztosítják a harmonikus végrehajtást”. A digitális eurónak úgy kell működnie, mint a készpénznek, mondta Cipollone. Ez megszabadítaná a felhasználókat a nemzetközi pénzfeldolgozóktól való függőségtől, és egyenlő szolgáltatást biztosítana az egész euróövezetben.
Cipollone a digitális euró infrastruktúráját a szó szerinti vasúti sínekhez hasonlította, amelyeket különböző magáncégek használhatnának, miközben az állam tulajdonában vannak.
A független, nonprofit European Money and Financial Forum február 15-én közzétett egy dokumentumot, amely rávilágított a digitális euró törvényes fizetőeszközzé tételének problémás következményeire. Különösen az eurórendszerbe integrált magánfizetési szolgáltatók státuszával kapcsolatos jogi kérdéseket emelte ki. Továbbá “barbár archaizmusnak” nevezte a törvényes fizetőeszköz (bíróságok által elismert és egy adott joghatóságon belül elfogadásra kötelezett fizetőeszköz) fogalmát.
Cipollone folytatta, hogy a pénzügyi stabilitás fenntartása érdekében biztosítékokat építenek be a digitális euró kialakításába. A digitális euró kamatmentes lenne, hogy elkerüljék a takarékintézetekkel való versenyt. Korlátozások vonatkoznának az állami digitális euró birtoklására, és tilalmak lennének a vállalkozások és a pénzintézetek számára. A CBDC-tárcák bankszámlákkal való összekapcsolására egy olyan megoldási lehetőséget biztosítanának, amely lehetővé tenné, hogy a tranzakciókat a tárcák előfinanszírozása nélkül lehessen végrehajtani.
Végül Cipollone kitért a digitális euróra és a magánélet védelmére. Ígéretet tett:
“A digitális euró lehetővé tenné, hogy az emberek nagyon magas szintű adatvédelemmel végezhessenek online fizetéseket, sőt, magasabb színvonalon, mint amit a kereskedelmi megoldások jelenleg nyújtanak”.
A készpénz megmaradna, és az offline digitális eurófizetések ugyanolyan privátak lennének, mint a készpénz, a tranzakció részletei csak a fizető és a kedvezményezett számára lennének ismertek. Online az EKB megkapná az olyan feladatokhoz, mint például az elszámolás, szükséges “minimális álnevesített adathalmazt”, és a felhasználóknak nagyobb kontrollt biztosítanának az adataik felett, mint amit a magánfizetési rendszerek jelenleg nyújtanak. A digitális euró emellett a legmodernebb kiberbiztonságot is nyújtaná.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.