A hét elején rövid, de jelentős fennakadás történt az Amazon Web Services (AWS) adatközpontjában, amely komoly zavarokat okozott olyan nagy kriptotőzsdéken, mint a Binance, a KuCoin és az MEXC. A hibák miatt meghiúsult tranzakciók, pontatlan árfolyamdiagramok és késedelmes eszközátutalások jelentkeztek a platformokon.
Bár a szolgáltatás azóta helyreállt, az eset heves vitát indított el a kriptoközösségen belül: vajon nem túl nagy a Web3 ökoszisztéma függősége a centralizált felhőszolgáltatóktól?
A Web3 decentralizáltsága csak illúzió?
Az AWS ma a világ legnagyobb felhőszolgáltatója, a globális piac több mint 30%-át birtokolja – jóval megelőzve a Microsoft Azure-t (21%) és a Google Cloudot (12%). Ez a „Nagy Hármas” több mint 60%-os piaci részesedéssel bír, míg a többi szolgáltató csupán töredéknyi részt mondhat magáénak.
A fennakadás rávilágított arra, hogy a Web3 infrastruktúrájának jelentős része továbbra is Web2-es alapokon nyugszik. Egyes becslések szerint például az Ethereum node-ok 36%-a AWS-en fut, a Solana esetében pedig akár az 50%-ot is meghaladhatja ez az arány.

„Ez az AWS-leállás újabb példája annak, hogy milyen sérülékeny a globális felhőszolgáltatás, ha mindössze néhány szereplő kezében összpontosul” – mondta Kai Wawrzinek, az Impossible Cloud Network társalapítója.
A decentralizált felhő megoldás lehet – de még messze vagyunk tőle
Bár több mint 29 decentralizált felhő- és adattárolási szolgáltató működik már a piacon, az igazi áttörés még várat magára. Ennek fő oka, hogy a nagy technológiai cégek – különösen az AWS – hatalmas tőkeelőnyben vannak, és a legtöbb Web3-fejlesztő továbbra is ezekhez a megszokott, centralizált platformokhoz fordul.
„Ez az átmeneti időszak a Web2 és Web3 között világosan megmutatja a centralizált modellek hátrányait” – tette hozzá Wawrzinek. „Előbb-utóbb a Web3 is ráébred arra, hogy a globális internet és felhőszolgáltatások csak decentralizált modellek révén skálázhatók biztonságosan.”
A központosítás másik problémája, hogy a felhőszolgáltatók egyoldalúan is megszüntethetik egy-egy alkalmazás elérését, ezzel teljesen elvágva a felhasználókat. Emellett a centralizált rendszerekben tárolt adatok már nem tekinthetők valóban privátnak, hiszen azokat marketingcélokra vagy akár megfigyelésre is felhasználhatják.
Ez is érdekelhet: Az XRP-bálnák több mint 370 millió tokent adtak el április kezdete óta
Infrastruktúrafüggés a blokkláncok világában
Todd Ruoff, az Autonomys vezérigazgatója szerint a történtek emlékeztetnek arra, hogy a decentralizációnak hitt blokklánc-hálózatok jelentős része valójában centralizált háttéren fut. Ez sérülékennyé teszi a rendszert nemcsak kimaradások, hanem a cenzúra és a hálózat ellenálló képessége szempontjából is.
„Ahhoz, hogy a Web3 valóban betöltse a küldetését, elengedhetetlen lesz csökkenteni az ilyen egyetlen pontra épülő kockázatokat” – mondta Ruoff.
A szakértők szerint a váltást leginkább az ismeretlenségtől való félelem, a kényelmi szempontok és a meglévő rendszerekbe épült integrációk akadályozzák. Ugyanakkor a kriptovilág jövője szempontjából elkerülhetetlen lesz az infrastruktúra decentralizálása, ha valóban biztonságos, ellenálló és autonóm rendszert szeretnénk építeni.
Ez is érdekelhet: „Add el az összes Bitcoint” – A 2008-as válság megjóslója szerint most jött el az arany ideje
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.