A DOJ beidézi az Nvidia-t a bővülő trösztellenes vizsgálatban

google-newss

Kövess minket a Google Hírekben

A mesterséges intelligencia (AI) iránti jelenlegi piaci lelkesedés mind a technológiai szektornak, mind a kriptodevizáknak kedvez. Mindkét ágazat igyekszik hasznot húzni az AI-alkalmazásokból. Az a vállalat azonban, amely a legtöbbet profitált az AI-őrületből, az Nvidia.

ByBit spot banner

A jövőbeli mesterséges intelligenciát működtető mikroprocesszorok terén fennálló virtuális monopóliumának köszönhetően az Nvidia rövid időre a világ legértékesebb vállalatává vált. Az amerikai szabályozó hatóságok legutóbbi vizsgálatai azonban megingatják a vállalatot, és vele együtt a kriptopiacot is.

A DOJ beidézi az Nvidia-t a bővülő trösztellenes vizsgálatban

Az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) trösztellenes vizsgálata az Nvidia ellen komoly visszaesést okozott a piacon. Szeptember 3-án, kedden idézéseket adott ki annak vizsgálatára, hogy a vállalat gyakorlatai sértik-e a versenyjogi törvényeket. A vizsgálat középpontjában az Nvidia ellenőrzése áll az AI-chipek piaca felett.

Ennek következtében az Nvidia részvényeinek árfolyama meredeken zuhant, 279 milliárd dollár piaci értéket veszítve az aznapi késői kereskedésben. A részvény 10%-os esést szenvedett el, 116 dollárról 104 dolláros mélypontra esett. Ez jelentős visszaesés, különösen az olyan befutott vállalatok esetében, mint az Nvidia.

A cikk írásának idejére 106,17 dollárra sikerült feltornáznia magát a részvénynek.

nvidia szept4

A DOJ vizsgálat nem csak az Nvidia vállalatot érintette. A technológiai piac és a kriptopiac is hasonló visszaesést tapasztalt. A híreket követően a Bitcoin 59 700 dollárról 56 ezer dolláros mélypontra esett.

A csökkenés valószínűleg az Nvidia blokkláncban, különösen a bányászatban betöltött kulcsszerepének köszönhető. Konkrétan a kriptobányászok a nagy teljesítményű H100-as chipeket használják a proof of work (PoW) bányászathoz. Ezen chipek nélkül a bányászoknak kevésbé hatékony alternatívákra kell támaszkodniuk.

Miért vizsgálódik a DOJ az Nvidia ellen?

A DOJ azt vizsgálja, hogy az Nvidia versenyellenes gyakorlatokat alkalmaz-e a mesterséges intelligencia és a félvezetők piacán fennálló monopóliumának védelme érdekében. Az ügynökség gyanúja szerint az Nvidia arra kényszeríti a vásárlókat, hogy kizárólag az ő termékeit használják, különösen a nagy keresletű AI-processzorok esetében.

Ez is érdekelhet: A legjobb kripto ICO-k 2024-ben

Az Nvidia a gyanú szerint továbbá kedvezményes árakat kínál azoknak a vállalatoknak, amelyek kizárólag az ő chipjeit használják. Ez a gyakorlat tisztességtelenül hátrányos helyzetbe hozza a versenytársakat, és akadályokat állít a kisebb cégek piacra lépése elé. Ezen túlmenően a RunAI, egy olyan vállalat tisztességes felvásárlása, amely AI-számítógépek kezeléséhez fejleszt szoftvert, aggodalmakat keltett.

Az Nvidia a maga részéről azt állítja, hogy piaci dominanciája a kiváló termékeinek köszönhető. „Az Nvidia érdemben nyer” – állítja a vállalat, és hozzáteszi, hogy a más chipekkel végzett benchmark-összehasonlítások is ezt bizonyítják. Azt is kijelentette, hogy ügyfelei szabadon választhatják ki „a számukra legjobb megoldást”.

 

Tájékoztatás

A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.

Ezt olvastad már?

Legfrissebb hírek

Hirdetés

Árfolyamok

Latest Crypto Fear & Greed Index