New York állam főügyésze, Letitia James szerint csalók egy átgondolt csalássorozat részeként több millió dollárnyi kriptovalutát loptak el távmunkát kereső emberektől. James csütörtökön bejelentette, hogy pert indított annak érdekében, hogy több mint 2 millió dollárt visszaszerezzen, amit New York-i és más államokban élő áldozatoktól csaltak ki.
Hogyan működött a csalás?
A csalók kéretlen SMS-ekkel célozták meg az álláskeresőket, tájékoztatott James hivatala. Az üzenetekben azt állították, hogy a munka online termékértékelések készítését foglalja magában, amely „piaci adatokat” generál. Az állítólagos munkakezdéshez azonban a jelentkezőknek kriptovaluta-számlát kellett nyitniuk, és azon olyan összeget kellett tartaniuk, amely megegyezett vagy meghaladta az értékelt termékek árát.
Az áldozatoknak azt ígérték, hogy a befektetett összeget visszakapják, sőt jutalékot is kapnak, de a pénz valójában a csalók kriptotárcáiba került. A termékértékeléseket egy kifejezetten erre a célra létrehozott hamis weboldalon kellett elvégezni.
A per hét áldozatot említ, akik New York, Virginia és Florida államokban élnek. Egy New York-i áldozat több mint 100,000 dollárt veszített, míg egy floridai nő több mint 300,000 dollárt.
Ez is érdekelhet: Elrabolták egy kripto influencer apját szilveszterkor, benzinnel lelocsolva találták egy autó csomagtartójában
„Az embereket megtéveszteni, akik távmunkával szeretnének pénzt keresni családjuk támogatására, kegyetlen és elfogadhatatlan” – mondta James. „A csalók jó fizetést és rugalmas munkát ígértek, de valójában kriptovaluta-vásárlásra kényszerítették az áldozatokat, majd ellopták a pénzüket.”
Az ellopott összegek visszaszerzése
Melinda Katz, Queens kerületi ügyésze szerint hivatala kriptovaluta-elemző egysége több mint 2 millió dollár értékű lopott kriptovalutát nyomozott ki, és azonosította azokat a digitális pénztárcákat, amelyekben az összegek voltak. James hivatalával együttműködve sikerült befagyasztani ezeket az összegeket, hogy visszajuttathassák az áldozatoknak.
„Az ilyen álláshirdetésekkel történő csalások nemcsak az áldozatok pénzét veszik el, hanem megingatják a munkaerőpiacba vetett bizalmukat is” – tette hozzá Katz.
A per célja, hogy az ellopott pénzt visszajuttassák az áldozatoknak, és felhívják a figyelmet az álláskeresőket célzó csalások veszélyeire.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.