Az elmúlt 24 órában hatalmas mozgások rázták meg a kriptopiacokat: a CoinGlass adatai szerint összesen 635,9 millió dollárnyi pozíció likvidálódott, amelyek túlnyomó többsége, több mint 560 millió dollár, short (áresésre spekuláló) pozíció volt. A hirtelen árfolyam-emelkedés jelentős nyomást gyakorolt a medvepiacra játszó kereskedőkre, ami újabb emelkedési hullámot indíthat el.
A Bitcoin vezeti a likvidálási listát
A Bitcoin (BTC) volt a legnagyobb hatással a likvidációkra, miután ára egy nap alatt 6,29%-kal emelkedve átlépte a 94 000 dolláros szintet. A BTC short pozíciókból származó veszteségek meghaladták a 293 millió dollárt.
A második helyen az Ethereum (ETH) áll, amelynek ára közel 10%-kal nőtt, 1 787 dollárig, több mint 109 millió dollárnyi short pozíciót likvidálva.
A legtöbb likvidáció a Binance tőzsdén történt, ahol a legutóbbi 4 órában 18,7 millió dollárnyi pozíció szűnt meg, ezeknek 78%-a short volt. Jelentős mozgások voltak a Bybit és az OKX platformokon is.
Ez is érdekelhet: Nagyot húzott a török jegybank
Short squeeze a láthatáron?
A kriptoelemző Mister Crypto szerint a Bitcoin körül egyre nagyobb mennyiségű likviditás halmozódik fel a 100 000 dolláros szintnél, ami egy lehetséges short squeeze előszelét jelentheti. Egy short squeeze akkor alakul ki, amikor az árfolyam hirtelen emelkedésbe kezd, és az esésre spekuláló kereskedők kénytelenek zárni pozícióikat, ezzel további vásárlási nyomást generálva.
Mister Crypto egy Binance BTC/USDT likvidációs hőtérképet is megosztott, amely szerint a 100 000 dollár környékén jelentős mennyiségű megbízás gyűlik össze – ezek aktiválása újabb ugrást hozhat a BTC árfolyamában.
Ez is érdekelhet: Trump kereskedelmi háborúja enyhülni látszik, meglódult a Bitcoin
Nem mindenki optimista
Bár a BTC jelenlegi emelkedése (94 236 dolláros ár) sokakban optimizmust kelt, nem mindenki osztja a véleményt, hogy a 100 000 dolláros szint könnyen elérhető lenne. Vincent Liu, a Kronos Research befektetési vezetője szerint a makrogazdasági tényezők – például a május 6-i Fed ülés, valamint az India és Kína közti kereskedelmi tárgyalások – kulcsszerepet játszanak majd.
„A vámcsökkentés és egy esetleges kamatcsökkentés új lendületet adhat a BTC-nek, de kamatemelés vagy geopolitikai feszültségek esetén inkább oldalazó mozgás várható” – mondta Liu.
A Bitcoin jelenlegi ralija komoly feszültséget okoz a piac rövid távú szereplői között. Ha a short squeeze valóban bekövetkezik, akkor a 100 000 dolláros cél nem csupán álom lehet – de az események alakulását továbbra is számos külső tényező befolyásolhatja.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.