Mik a gázdíjak a kriptóban? Jelentése, számítása, minimalizálása

Kriptomagazin etherezm gazdijak

Minden kriptofizetés valamilyen díjjal jár, és az Ethereum tranzakciókra jellemző díjakat gázdíjnak nevezik. Ezek szerves részét képezik a kriptovaluta-élménynek, és a tranzakciók során szem előtt kell tartanod őket.

Tehát, mi a gázdíj jelentése a kriptóban, mik azok és hogyan működnek? Hogyan kell kiszámítani őket, és mi befolyásolja a nagyságukat? Olvasd tovább, és reméljük választ kapsz az összes fontos kérdésre. Ezen felül néhány tippet is kapsz, hogyan minimalizálhatod a gázdíjakat, és így hogyan teheted olcsóbbá a tranzakcióidat.

A gázdíjak jelentése a kriptóban

Az első dolog, amit meg kell értened a gázdíjakról, hogy azok elsősorban az Ethereum blokklánchoz kapcsolódnak. Ez azt jelenti, hogy szinte minden kriptovaluta rendelkezik valamilyen tranzakciós költséggel, és a kifejezést néha a blokklánc-hálózatnak fizetett díjak megjelölésére használják.

Más szóval a tranzakciós vagy on-chain díjak bármely hálózaton felmerülő összes tranzakciós költségre vonatkoznak, míg a gázdíjak kizárólag az Ethereum blokkláncra vonatkoznak.

Most elsősorban az ETH gázdíjakra fogunk koncentrálni, mivel az Ethereum az egyik legjelentősebb és legszélesebb körben használt kriptovaluták közé tartozik. A gázdíjak az Ethereum szerves részét képezik, lehetővé téve a felhasználók számára a tranzakciók lebonyolítását és az okos szerződések végrehajtását a blokkláncon.

A díjat egyetlen ether kis töredékében jelenítik meg, egy általánosan gwei néven ismert címletben. Egy gwei az ETH egy milliárdod részének, azaz 0,000000001 ETH-nak felel meg.

A fizetendő összeg az aktuális kínálattól és kereslettől, valamint a hálózati kapacitástól függ, amivel a cikk későbbi részében foglalkozunk.

ether gazdijak

Hogyan működnek a kripto gázdíjak?

A gázdíjak elengedhetetlenek az egész hálózat működéséhez, mivel ezek kompenzálják a validátorokat a hálózaton belüli tranzakciók letétjéért és ellenőrzéséért. Ezek teszik lehetővé, hogy az egész hálózat önellátó legyen, lehetővé téve, hogy az emberek részt vegyenek a működésében, és jutalmat kapjanak a részvételükért.

A gázdíjak a tranzakciók aktuális kínálata és kereslete alapján ingadoznak. Pontosabban, ha a hálózat zsúfolt, a gázdíjak emelkedni fognak, és az ár csökkenni fog, ha a hálózat zsúfoltsága kisebb. Ráadásul a gázdíjak általában a tranzakció típusától függően változnak. Például a rendszeres tranzakciók olcsóbbak, mint egy okos szerződés funkciójának hívása, például egy NFT mintelése. Minél összetettebb a művelet, annál több gázra van szükség.

A 2021-es NFT-őrület

A gázdíjak hatalmas méreteket öltöttek az egész 2021-es NFT-őrület alatt, amikor az átlagos gázárak gyakran 150 és 250 gwei között voltak. A ténylegesen fizetendő költség azonban egészen más volt. Nem minden tranzakció volt egyforma, és mindegyikhez más-más mennyiségű gázra volt szükség, így a dollárban kifejezett ár gyakran 20 dollár fölött volt, vagy akár a 100 dollárt is elérte egy tranzakcióért, vagy több száz dollárt egy okosszerződés funkcióhívásáért.

Természetesen ezek a számok folyamatosan ingadoznak, és normál esetben általában sokkal alacsonyabbak, gyakran legfeljebb egy dollár vagy néhány dollár körül mozognak.

Ez a gázdíjrendszer nem sokat változott az évek során, még a Merge után sem. Akkoriban ugyanis az Ethereum-hálózat a proof-of-work (PoW) mechanizmusról áttért a környezetbarátabb proof-of-stake (PoS) mechanizmusra. A Merge előtt a bányászok az ETH bányászatáért járó díjat kapták, míg azok, akik ETH-t kötöttek le, kompenzációt kaptak.

Hogyan számítsuk ki a gázdíjakat

Valószínűleg összezavarodtál az NFT-őrület példáinál, és azon tűnődsz, hogy a gwei-ben megadott összeg miért nem felel meg a tranzakció végrehajtásakor fizetett tényleges ETH összegének (dollárban kifejezve).

Az igazság a pontos díj meghatározásához használt képlet mögött rejlik. A jelenleg használtat a 2021. augusztusi londoni frissítéssel vezették be, és a következő:

Gázdíj = gázlimit (gázegységek) x (fix blokkonkénti alapdíj + elsőbbségi díj).

A minimálisan elkölthető gázegység 21 000 gwei. Tegyük fel tehát, hogy 0,05 ETH-t szeretnél küldeni valakinek. Úgy döntesz, hogy 70 gwei-t fizetsz (vagy az alap 60 gwei-t arra az időre és 10 gwei-t elsőbbségi díjként). Az összeg, amit ki kell fizetned, 21,000 x (60 + 10) = 1,470,000 gwei lenne.

Az összeg 0,00147 ETH-t tesz ki, ami azt jelenti, hogy 0,05 + 0,00147 = 0,05147 ETH-t kell küldened 0,05 helyett.

Mint láthatod, még ha az alap gázár alacsonynak is tűnik, akkor is figyelembe kell venned a gázlimitet és az általad választott elsőbbségi díjat, amelyek mindkettő megnöveli a végső díjat, azaz a tényleges összeget, amelyet a tranzakció elvégzéséhez fizetned kell.

A londoni frissítés előtt a képlet csak a gázárat tartalmazta az alap- és az elsőbbségi díj helyett. A tényleges gázár minden adott pillanatban más volt, ami eléggé kiszámíthatatlanná tette. Az említett frissítést azért vezették be, hogy megszüntessék ezt az ingadozást, ami azt eredményezte, hogy a felhasználók mindig megpróbálták egymást túllicitálni, és a gázdíjak sok esetben az egekbe szöktek.

Miért van szükség a blokkláncoknak gázdíjakra?

Mint már említettük, szinte minden blokkláncnak szüksége van valamilyen tranzakciós díjra ahhoz, hogy működjön és önfenntartó legyen.

Az Ethereum esetében a gázdíjakat az ETH-t birtokló validátoroknak fizetik, akik a rendszeres felhasználók tranzakcióinak validálásáért felelősek. Tekintettel arra, hogy az Ethereum a proof-of-stake mechanizmust használja, a felhasználók az ETH-jukat lekötik, és automatikusan részt vesznek ebben az érvényesítési rendszerben, ahol a díjak egy részét letéti jutalomként kapják.

Más szóval, az ETH feltétezésével nem csak validálóként működsz, ami kulcsfontosságú a blokklánc szempontjából, hanem egyfajta passzív jövedelmet is kapsz kompenzációként.

A gázolási díjakat a hálózat által másodpercenként kezelhető tranzakciók számának kiszámításához is felhasználják. A másodpercenkénti tranzakciók (TPS) mérőszám a szabvány, és az Ethereum hálózata átlagosan nagyjából 12-15 TPS-t tud kezelni, míg a maximális elméleti érték 119 TPS.

A gázdíjak emellett a tranzakciós spammelést is megakadályozzák, mivel növelik egy esetleges DDoS-támadás költségeit.

A gázdíjak emellett hozzájárulnak a blokklánc stabilitásához és biztonságához, prioritást adnak a tranzakcióknak, és megakadályozzák a hálózat túlterheltségét.

A gázdíjakat befolyásoló tényezők

Ahogy ebben az útmutatóban láthattad, több tényező befolyásolja az aktuális gázdíjat, leginkább a hálózati aktivitás és a hálózat aktuális kínálata és kereslete. Továbbá a protokollfrissítések, mint például a londoni frissítés és a mostanra elhíresült Merge, szintén jelentős hatással lehetnek. Magyarázzuk el mindegyiket részletesebben.

1. Kínálat és kereslet

A kereslet és kínálat, a közgazdaságtan egyik legalapvetőbb alapelve, mindig figyelembe veszik a tranzakciós költségek kiszámításakor. Ez a legfontosabb tényező egy termék költségének meghatározásakor. Ha nagy a kereslet, a gázdíjak emelkednek, ha pedig kisebb a kereslet és nagy a kínálat, a gázdíjak csökkennek.

Nagyon fontos, hogy ezt az információt figyelembe vegyük, amikor tranzakciókat hajtunk végre a blokkláncon, így pénzt takaríthatunk meg a gázdíjakon. Bár egyedül is követheted a piacot, rengeteg eszköz, például az Etherscan is nagy segítségedre lehet.

2. Hálózati tevékenység

Az Ethereum hálózaton és a legtöbb más kriptovaluta hálózatán zajló aktivitás szintén befolyásolja a gázdíj nagyságát. Minél több felhasználó van, és minél több tranzakciót hajtanak végre egyszerre, annál jobban eltömődik a hálózat. Ez viszont nagyobb erőforrásigényt eredményez a tranzakciók feldolgozásához, ami tovább növeli a gázárakat.

Ezért a gázdíj képletében jellemzően szerepel egy elsőbbségi díj. Minél többet fizetsz, annál magasabb prioritást kapsz a tranzakciódra, és annál gyorsabban kerül érvényesítésre.

3. Protokollfrissítések

A protokollfrissítések egy másik tényező, amely potenciálisan befolyásolhatja a gázdíjakat. Mint minden szoftver, minden blokkláncnak is szüksége van időnként frissítésekre, így ez a frissítés megváltoztathatja a gázdíjat. A kód módosítása közvetve szintén hatással lehet a gázdíjra, mivel befolyásolja a keresletet és a kínálatot.

Az Ethereum esetében például a Merge nem igazán befolyásolta a gázdíjakat, de a londoni frissítés igen, mivel megváltoztatta a kiszámításukhoz használt képletet.

A Merge utáni Ethereum gázdíjak

A Merge nevű masszív frissítés bevezetésével 2022 szeptemberében az Ethereum a PoW konszenzusmechanizmusról a PoS konszenzusmechanizmusra váltott. Ettől a pillanattól kezdve minden megváltozott az Ethereum blokkláncban, különösen, ami a validálók jutalmazását illeti.

A kiigazítás azonban nem igazán befolyásolta a felhasználók által fizetendő tényleges gázdíjakat. Ehelyett a díjak továbbra is nagyrészt a kereslet és a kínálat alapján változtak.

Következésképpen a hálózatnak továbbra is ugyanazokkal a problémákkal kellett szembenéznie a magas gázdíjakkal, mint azóta, hogy a bolygó egyik legnépszerűbb kriptovalutájává vált.

Hogyan lehet minimalizálni a gázdíjakat

A gázdíjak fizetését nem lehet elkerülni, de minimalizálni lehet őket. Íme három fő módja a gázdíjak minimalizálásának:

  1. A fő célod az kell legyen, hogy akkor végezz tranzakciókat, amikor a hálózat nem túl forgalmas, mivel ilyenkor a legalacsonyabbak a gázdíjak. Használhatsz olyan forrásokat, mint a már említett Etherscan, mivel megmutatja a napi csúcsokat, mélypontokat és átlagokat.
  2. Ha nem sietsz a tranzakcióid gyors feldolgozásával, választhatsz egy minimális prioritási díjat, ami csökkenti a teljes gázdíjat.
  3. A pénztárca díjbeállításait is megbabrálhatod, hogy csökkentsd a költött összegeket. Az okosszerződéseket használó fejlesztők további optimalizálásra törekedhetnek a jobb gázdíj hatékonyság érdekében.

A különböző típusú műveletek gázhatárértékei (egységek) közötti különbségek

Akár egy szokásos tranzakciót hajtasz végre egy másik felhasználóval, akár egy NFT-t vásárolsz, akár egy dApp-al lépsz kapcsolatba, vagy egy összetettebb tranzakciót hajtasz végre okos szerződések segítségével, a gázdíjak mindig érvényesek.

A pontos gázegységek azonban a tranzakció típusától függően eltérőek lesznek. Az ETH küldése valakinek a legolcsóbb tranzakciótípus, és a szükséges gázegységek 21 000 gwei-nek felelnek meg. Az összetettebb tranzakciók több egységet igényelnek. Például egy ERC-20 token küldése 65 000 gwei-be kerülne, míg egy NFT átutalása a cikk írásakor 84 904 gwei.

eth gazdij tipusok

Következtetés

Az Ethereum gázdíjai és a legtöbb más blokkláncokon alkalmazott tranzakciós díjak döntő fontosságúak az egész hálózat működése szempontjából. Ezek határozzák meg, hogy mennyit kell fizetned ahhoz, hogy a tranzakciódat érvényesítsék, és hozzáadódnak a küldött éter összegéhez. Emellett biztosítják a hálózat biztonságát, megakadályozzák a spameket, és mindent zökkenőmentesen működtetnek.

Most, hogy választ kaptál arra a kérdésre, hogy mik a gázdíjak a kriptóban, jobban meg fogod érteni őket, és a következő tranzakciód során a lehető legalacsonyabb szinten tudod tartani őket.