Arthur Hayes, a BitMEX társalapítója és korábbi vezérigazgatója megosztotta elméletét arról, miért nem biztos, hogy az Egyesült Államok Jegybankjának (Fed) kamatcsökkentései jelentős hatást gyakorolnak a Bitcoin árfolyamára.
Hayes a szeptember 2-án, az X platformon közzétett bejegyzésében kifejtette, hogy annak ellenére, hogy Jerome Powell, a Fed elnöke augusztus 23-án, a Jackson Hole-i beszédében gyakorlatilag megerősítette a szeptemberi kamatcsökkentést, a Bitcoin árfolyama azóta sem mutatott növekedést, sőt, visszaesett.
My theory on why Fed rate cuts aren't going to plan.
Since JAYPOW annc Sept rate cut at J-Hole, $BTC down 10%, y? I thot rate cuts were good for risk assets.
RRP pays 5.3% no T-bill under 1-yr maturity pays more. MMF will move money from T-bill -> RRP which is $ liq -ve.
Since…
— Arthur Hayes (@CryptoHayes) September 2, 2024
A beszéd után a BTC ára rövid időre 64 000 dollárra emelkedett, majd 10%-ot esett, és szeptember 2-án elérte a 57 400 dolláros mélypontot. Azóta enyhén helyreállt, és szeptember 3-án 59 238 dolláron kereskedtek vele.
Hayes elmagyarázta, hogy ennek oka a fordított visszavásárlási megállapodások (RRP-k) lehetnek, amelyek során értékpapírokat adnak el azzal a megállapodással, hogy azokat egy későbbi, meghatározott időpontban magasabb áron visszavásárolják. Megjegyezte, hogy ezek jelenleg 5,3%-os kamatot fizetnek, ami magasabb, mint a kincstárjegyeké, amelyek 4,38%-os hozamot kínálnak.
Ez is érdekelhet: „2018 óta nem adtam el Ethereumot profitszerzés céljából” – állítja Buterin
Az RRP-kbe folyik a pénz
Ennek eredményeként a nagy pénzpiaci alapok kivonják pénzüket a kincstárjegyekből, és inkább RRP-kbe fektetik, ami kevesebb pénzt hagy a piacon a magas kockázatú eszközök, például a kriptovaluták számára — magyarázta Hayes.
Az „ELI5 of TLDR” nevű X-fiók kifejtette, hogy az RRP program egyfajta éjszakai parkolóként működhet a nagy bankok és pénzkezelők számára, ahol elhelyezhetik készpénzüket.
https://twitter.com/explain_briefly/status/1830624065536573900
Hozzátették, hogy mivel ez magasabb hozamot kínál, mint más biztonságos befektetések, a tőke inkább a „parkolóban” marad, ahelyett, hogy átfolyna a gazdaságon.
Hayes megjegyezte, hogy amióta a Fed bejelentette a szeptemberi kamatcsökkentés valószínűségét, további 120 milliárd dollár áramlott a fordított visszavásárlási megállapodásokba.
Hayes hangsúlyozta, hogy ez a fejlemény ellentmond annak a feltételezésnek, hogy az alacsonyabb kamatlábak jók a magas kockázatú eszközök, például a Bitcoin számára.
Ez is érdekelhet: 3%-ot emelkedett az XRP a stratégiai partnerségeknek köszönhetően
Sokan úgy vélik, hogy az alacsony kamatlábak ösztönzik a hitelezést és a költekezést, ami több likviditást eredményez a piacokon, mivel a biztonságosabb, kamatot hordozó számlák már nem annyira vonzóak, míg egy gyengébb dollár erősebbnek tűnhet a Bitcoinhoz képest.
A CME Fed Watch eszköze szerint 69% esély van egy 25 bázispontos csökkentésre, és 31% esély egy 50 bázispontos csökkentésre a Fed szeptember 18-i ülésén.
Egy nagyobb mértékű kamatcsökkentés agresszívebb hozzáállást jelezne a Fed részéről, ami drámaibb piaci reakciót és nagyobb lendületet adhatna a gazdasági tevékenységeknek.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.