Anatoly Yakovenko, a Solana társalapítója szkeptikusan viszonyul az Egyesült Államok kriptostratégiai tartalékának ötletéhez, mondván, hogy elsődleges preferenciája az lenne, ha egyáltalán nem létezne ilyen tartalék. Szerinte a kormányzati beavatkozás veszélyeztetné a decentralizációt.
Yakovenko kritikája a kormányzati tartalékkal szemben
„A decentralizáció bukásához vezetne, ha a kormányzat irányítaná azt” – írta Yakovenko csütörtökön az X-en. Alternatív megoldásként felvetette, hogy a szövetségi kormány helyett az egyes államok saját tartalékaikat kezelhetnék, így csökkentve a központi jegybank, a Federal Reserve hibáinak hatását.
„Ha muszáj tartalékot létrehozni, akkor azt egyértelmű és racionális kritériumokra kellene alapozni” – tette hozzá Yakovenko, hangsúlyozva, hogy a Solana bármilyen előírt követelménynek meg tudna felelni. „Nem számít, mik ezek a kritériumok, akár olyan módon is megalkothatók, hogy kezdetben csak a Bitcoin feleljen meg nekik, de ezeknek objektíven mérhetőnek és ésszerűen indokoltnak kell lenniük.”
My reserve order of preference
1. No reserve, because if you want decentralization to fail you’d put the government in charge of it.
2. Or states run their own reserve as a hedge against the fed making a mistake
3. Or if there has to be a reserve, it’s based on objectively… https://t.co/LfYXCIeRnG
— toly (@aeyakovenko) March 6, 2025
Vita az amerikai kriptostratégiai tartalékról
Yakovenko nyilatkozata azután érkezett, hogy Donald Trump elnök bejelentette egy nemzeti kriptotartalék létrehozásának tervét, amely Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Solana (SOL), XRP és Cardano (ADA) tokeneket tartalmazna. Bár a részletek egyelőre nem világosak, az ötlet jelentős vitákat váltott ki a kriptoiparban.
Egyes kritikusok szerint az XRP és az ADA szerepeltetése megkérdőjelezhető, mivel ezek az eszközök nem rendelkeznek a Bitcoinhoz és az Ethereumhoz hasonló decentralizáltsággal és fejlesztői aktivitással. Mások azt gyanítják, hogy Trump politikai célokra használja fel a tartalék tervét, és saját kriptobefektetéseinek értékét kívánja növelni. Ezzel szemben egyesek úgy vélik, hogy egy állami tartalék létrehozása elősegítheti a szabályozási bizonytalanságok csökkentését és megnyithatja az utat az XRP és a Solana ETF-ek jóváhagyása előtt.
Ez is érdekelhet: Az USDC lett az első dollárhoz kötött stabilcoin, amelyet Japánban engedélyeztek
Mi várható a Fehér Ház kriptocsúcstalálkozóján?
A javasolt amerikai kriptotartalékról várhatóan további részleteket árulnak el a pénteken megrendezésre kerülő Fehér Ház-beli kriptocsúcstalálkozón. Egyes jelentések szerint Bitcoin különleges státuszt kaphat a tartalék keretrendszerében.
„Az elnök határozottan úgy véli, hogy kell egy Bitcoin-stratégiai tartalék” – mondta Howard Lutnick, a kereskedelmi miniszter. „A kérdés most az, hogy hogyan kezeljük a többi kriptovalutát? A modell várhatóan pénteken kerül bemutatásra.”
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.