Egy új kutatás szerint nem véletlen volt a TerraUSD nevű stabilcoin 2022-es összeomlása, hanem egy összehangolt kereskedési támadás eredménye. A Queen Mary University of London kutatói speciális matematikai módszerekkel vizsgálták a kriptovaluta-tranzakciókat, és olyan gyanús mintázatokra bukkantak, amelyek súlyos piaci manipulációra utalnak.
A TerraUSD és a LUNA drámája
A TerraUSD egy úgynevezett stabilcoin volt, amelynek célja, hogy megtartsa az értékét – általában az amerikai dollárhoz kötötten. 2022 májusában azonban a TerraUSD és testvérérméje, a LUNA, hatalmas összeomláson ment keresztül, mintegy 3,5 milliárd dolláros piaci veszteséget okozva. A kutatás szerint ez az esemény nem csupán a piac természetes mozgásából eredt.
Összehangolt kereskedési támadás
Dr. Richard Clegg és csapata fejlett gráf-alapú elemzési technikát – úgynevezett időbeli többrétegű gráfmodellt – alkalmazott az Ethereum blokklánc adataira. Ennek segítségével sikerült feltérképezniük a TerraUSD-t körülvevő kriptoökoszisztémát, és azonosítaniuk azokat az összefüggéseket, amelyek egy tudatos támadásra utalnak.
„Ami történt, az rendkívüli” – nyilatkozta Dr. Clegg. „A bukást megelőző napokban természetellenes kereskedési mintákat láttunk. Ahelyett, hogy a tranzakciók százak között oszlottak volna meg, néhány szereplő uralta a teljes piacot. Ez az első számú bizonyíték arra, hogy szervezett támadás történt.”
A kulcsfontosságú napokon mindössze öt-hat kereskedő bonyolította le az összes tranzakciót, ráadásul szinte teljesen azonos piaci részesedéssel. Az ilyen szintű koordináció véletlenszerűen szinte lehetetlen lenne.
Új eszköz a piacmanipuláció ellen
A kutatás nemcsak a TerraUSD bukásának részleteit tárja fel, hanem egy új, hatékony elemzőeszközt is bemutat. A Queen Mary egyetemi spin-off cége, a Pometry segítségével kifejlesztett szoftver lehetővé teszi a kriptovaluta-tranzakciók vizualizációját és elemzését gráf-hálózati módszerekkel. Ez az eszköz különösen értékes lehet a szabályozó hatóságok, befektetők és kutatók számára is, akik a kriptopiac kockázatait próbálják megérteni és kezelni.
„A kriptovaluták gyakran a pénzügyi világ vadnyugatának számítanak, alig van szabályozás és átláthatóság” – mondta Dr. Clegg. „A mi munkánk azonban megmutatja, hogy szigorú matematikai módszerekkel a láthatatlan minták is feltárhatók, és közelebb kerülhetünk egy biztonságosabb, átláthatóbb pénzügyi rendszerhez.”
Túlmutat a kriptón
A módszer nemcsak a kriptovaluták esetében alkalmazható. A kutatók szerint a technológia más összetett rendszerek – például hagyományos pénzügyi piacok vagy akár közösségi hálózatok – vizsgálatában is hasznos lehet. A szabályozó szervek így egy új eszközt kapnak a szisztematikus kockázatok felderítésére és megelőzésére.
Forrás:
„Investigating the Luna-Terra Collapse through the Temporal Multilayer Graph Structure of the Ethereum Stablecoin Ecosystem” – Cheick Tidiane Ba, Ben Steer, Matteo Zignani, Richard Clegg, 2024. január 29. – ACM Transactions on the Web
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.