190 millió forintnyi megtakarítást csaltak ki egy idős hölgytől, aranyrudak formájában

idos no aranyrud
google-newss

Kövess minket a Google Hírekben

Egy 44 éves New York-i férfi ellen emeltek vádat, miután a hatóságok szerint több mint 555 ezer dollár (kb. 190 millió forint) értékű aranyrudat csalt ki egy idős nőből egyre gyakoribbá váló átverés segítségével – közölte a helyi rendőrség.

5_3_USP_Creatives___green_badge___CTA-960x200-EN

Az ephratai rendőrség szerint az áldozat, egy idősebb hölgy, áprilisban jelentette be, hogy 555 892 dollárnyi aranyat tulajdonítottak el tőle. A rendőrség nyomozása feltárta, hogy a gyanúsított, Zhong Ren, Brooklynból, már márciusban hozzáférést szerzett a nő számítógépéhez.

Ezután Ren állítólag elhitette a nővel, hogy valaki megpróbálja ellopni az egész életmegtakarítását, és az egyetlen mód a pénz megmentésére az, ha azt aranyrudakra váltja, majd átadja „szövetségi alkalmazottaknak”, akik biztonságba helyezik azt a Federal Reserve (szövetségi tartalékbank) philadelphiai trezorjában.

A rendőrség szerint a nő házához áprilisban kétszer is érkeztek „hivatalosnak látszó” személyek, akik magukat kormányzati dolgozónak kiadva elvitték az aranyrudakat – összesen több mint félmillió dollár értékben.

Vádemelés és figyelmeztetések

Az ügyben folytatott „összetett nyomozás” végül Zhong Renhez vezetett, akit csalás, jogtalan eltulajdonítás, közszereplőnek való kiadás, valamint bűnszövetkezetben való részvétel miatt vádoltak meg. Ren jelenleg Lancaster megyei börtönben van előzetes letartóztatásban, és július 18-án tartják az előzetes bírósági meghallgatását.

Az aranyrudas átverés – így működik

Az FBI és több amerikai rendőri szerv is figyelmeztette a lakosságot, különösen az időseket, hogy terjed az úgynevezett „aranyrudas átverés”. A módszer több lépcsős manipuláción alapul:

  1. Kezdeti kapcsolatfelvétel – a csalók telefonon, e-mailben vagy üzenetben keresik meg az áldozatot, gyakran banki, kormányzati vagy tech cég nevében.
  2. Félelemkeltés és sürgetés – azt állítják, hogy a megtakarítás veszélyben van, például hackerek miatt.
  3. Átváltás aranyra – a gyanútlan áldozatot arra kérik, hogy váltsa a pénzét aranyrudakra.
  4. Futár érkezik – egy „hivatalos” futár jelenik meg, hogy átvegye az aranyat, amit állítólag biztonságba helyeznek.
  5. Eltűnés – az arany soha nem kerül biztos helyre, a futár eltűnik a teljes vagyonnal.

A Washington állami pénzügyi felügyelet már korábban is figyelmeztetett: soha egyetlen kormányzati szerv sem kéri, hogy valaki aranyat vásároljon vagy pénzt adjon át egy futárnak.

Érdekes lehet: A Solana túlteljesítheti az Ethereumot – állítja a 21Shares elemzési vezetője

Ez az eset is emlékeztet rá: az online csalók egyre kifinomultabbak, és bármilyen életkorban, társadalmi helyzetben élő embert célba vehetnek. A megelőzés kulcsa az informáltság és az óvatosság.

 

Tájékoztatás

A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.

Ezt olvastad már?