Az arany ára csütörtökön történelmi csúcsra emelkedett, miután az XAU/USD index elérte a 3 132 dolláros szintet. A nemesfém több mint 1,25%-kal drágult egyetlen nap alatt, közel 40 pontot erősödve a kereskedés során. Az emelkedő trend Donald Trump amerikai elnök bejelentését követően gyorsult fel, aki 90 napos szünetet hirdetett az amerikai vámok alkalmazásában. A hír hatására a globális piacok is emelkedtek, a Dow Jones index például közel 3 000 pontot ugrott.
Az arany ára az idei évben eddig közel 19%-kal emelkedett, így az egyik legjobban teljesítő eszközzé vált a nyersanyagpiacon. A kiskereskedelmi befektetők, az intézményi alapok és a fejlődő országok jegybankjai is egyre nagyobb mértékben vásárolnak aranyat 2022 óta. Aki két éve vásárolt, mostanra jelentős nyereséget könyvelhetett el.
Ez is érdekelhet: Ismétlődik a 2017-es Bitcoin-rali? Kitörés közeleg, a BTC Bull Token ($BTCBULL) berobban
Meddig emelkedhet még az arany ára?
A vezető befektetési bank, a Goldman Sachs legfrissebb elemzése szerint az arany ára akár 3 300 dollárig is emelkedhet 2025 végére. Az előrejelzés alapját az adja, hogy a központi bankok – különösen az orosz jegybank 2022-es befagyasztása óta – intenzíven növelik aranytartalékaikat, ami jelentős keresletnövekedést eredményez.
A jelenlegi 3 132 dolláros szintről ez további 6%-os emelkedést jelentene, így például egy 1 000 dolláros befektetés értéke 1 060 dollárra nőhetne, ha a jóslat pontosnak bizonyul.
Ez is érdekelhet: „Fegyverszünet” a vámfronton – Trump 90 napos vámfelfüggesztést jelentett be, ám Kína vámjait 125%-ra emelte
Az arany továbbra is kiemelten keresett eszköz a pénzügyi bizonytalanság idején, hiszen biztonságos menedékként szolgál az intézményi befektetők számára. Emellett a központi bankok is tonnaszámra vásárolják havonta, hogy diverzifikálják tartalékaikat. Legutóbb a lengyel jegybank 16 tonna aranyat vásárolt, így havi szinten már Kínát is megelőzte az aranyfelhalmozásban.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.