Az Európai Központi Bank (ECB) egy digitális euró létrehozására törekszik, hogy ellensúlyozza Donald Trump amerikai elnök magánszektor által kibocsátott, dollárhoz kötött stabilcoinjai iránti támogatását. A digitális valuta bevezetésének szükségességét Piero Cipollone, az ECB igazgatósági tagja hangsúlyozta egy pénteki konferencián, amelyről a Reuters számolt be.
Digitális euró vs. Trump stabilcoinjai
Cipollone a konferencián kiemelte, hogy Trump legutóbbi elnöki rendelete, amely világszintű stabilcoin-használatot ösztönöz, komoly kihívást jelenthet az európai bankrendszer számára.
„A kulcsszó itt a világszintű. Ez a megoldás, ahogy azt mindannyian tudjuk, tovább csökkenti a bankok szerepét: elveszítik az ügyfeleket és a tranzakciós díjakat… Ezért van szükségünk egy digitális euróra” – mondta Cipollone.
Donald Trump a héten aláírta azt az elnöki rendeletet, amely értékeli egy stratégiai nemzeti Bitcoin- és kriptotartalék létrehozásának lehetőségét. A rendelet célja továbbá a jogszerűen működő, dollárhoz kötött stabilcoinok fejlesztésének és növekedésének előmozdítása a magánszektorban.
A rendelet azonban egyértelműen megtiltja a kormányzati szerveknek, hogy tovább dolgozzanak egy kormány által támogatott digitális dollár, azaz központi banki digitális valuta (CBDC) létrehozásán. Ezzel Trump adminisztrációja egyértelművé tette, hogy nem kívánja közvetlenül versenybe állítani a magánszektor stabilcoinjait.
Ez is érdekelhet: A legjobb kripto előértékesítések most
Az SEC irányváltása
Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) új vezetése szintén jelentős változtatásokat eszközölt. Visszavonta a Staff Accounting Bulletin 121-es szabályt, amely korábban arra kötelezte a bankokat, hogy ügyfeleik nevében tartott kriptoeszközöket a mérlegükön kötelezettségként tüntessék fel. Ez a lépés pozitív jelzés a pénzügyi intézmények és a kriptoipar közötti együttműködés irányába.
Ez is érdekelhet: Elon Musk a blokkláncra támaszkodna a kormányzati hatékonyság érdekében
Az EU és az USA: Verseny a digitális valuták terén
Míg az USA a magánszektor által kibocsátott stabilcoinokra helyezi a hangsúlyt, addig az EU egy központi bank által kibocsátott digitális euróval kívánja megőrizni pénzügyi függetlenségét és stabilitását. Az ECB számára kulcsfontosságú, hogy a digitális euróval megakadályozzák a bankok szerepének további gyengülését, miközben biztosítják a pénzügyi rendszer átláthatóságát és hatékonyságát.
Az elkövetkező években valószínűleg egyre élesebb verseny alakul ki az USA és az EU között a digitális valuták fejlesztése terén, ami alapvetően formálhatja a globális pénzügyi piacok jövőjét.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.