Bitfinex vélemények 2025 – Minden fontos infó, amit tudni kell

bitfinex tozsde fooldala

Ebben a Bitfinex vélemények cikkben átnézzük az egyik népszerű kriptovaluta kereskedési platformot. A Bitfinex jelenleg a 10. helyen áll a kripto tőzsdék napi volumenének listáján. A Coinmarketcap 6,8 pontot adott a tőzsdének az olyan szempontok alapján, mint a weboldal látogatottsága, átlagos likviditás, volumen és bizalmi megítélés.

Magyarországon is sokan kereskednek, kereskednének a Bitfinex tőzsdén, és számukra lehet segítség ez a cikk.

Kinek való a Bitfinex?

A Bitfinex az egyik legnagyobb globális kriptopénz tőzsde. A széles körű kriptotámogatás, az alacsony díjak és a fejlett kereskedési eszközök a fő okok, amiért érdemes a Bitfinexet használni.

A tőzsde azonban számos hackertámadást szenvedett el. Az iFinex Inc. anyavállalattal kapcsolatos folyamatos szabályozási aggályok pedig aggasztóak. Végső soron a befektetőknek óvatosan kell eljárniuk, amikor pénzt helyeznek el ezen a tőzsdén a problémás története miatt.

bitfinex tozsde fooldala

Amit a legtöbben szeretnek a Bitfinexben

Bár a Bitfinex nem érhető el az Egyesült Államokban, több okból is népszerű globális tőzsde. Leginkább azért, mert számos fejlett kereskedési eszközzel és az egyik legalacsonyabb tőzsdei díjjal rendelkezik.

Testreszabható kereskedési műszerfal

A Bitfinex egyik fő értékesítési pontja a fejlett kereskedési műszerfal. Ez a webalapú kereskedési portál több mint egy tucat különböző mutató és eszköz használatát teszi lehetővé a technikai elemzéshez. A kereskedők hozzáférhetnek a historikus megbízási könyv adataihoz is.

Ami a kereskedések elhelyezését illeti, több mint 100 kereskedési pár áll rendelkezésre. A népszerű kriptókat USD-vel vagy más valutákkal, például euróval, brit fonttal, japán jennel és kínai jüannal vásárolhatod meg. És persze a kriptócsere is elérhető.

bitfinex tozsde muszerfal

A Bitfinex a spot kereskedésen túl számos megbízástípust is támogat:

  • Limit
  • Market
  • Stop
  • Stop limit
  • Trailing stop
  • Fill or kill
  • Immediate vagy Cancel

Összességében a Bitfinex rendelkezik az egyik legjobb műszerfallal a haladó kereskedők számára. A mobilalkalmazása pedig ugyanezekkel a grafikonkészítő eszközökkel és funkciókkal rendelkezik.

Ha egyszerű kriptokereskedési megoldást szeretnél, a Bitfinex elsőre eléggé ijesztő. Azonban papíralapú kereskedést is kínál, így a kezdők legalább kipróbálhatják a platformot, és tesztelhetik kereskedési képességeiket, mielőtt befizetnének.

Alacsony kereskedési díjak

A Bitfinex az összes kriptotőzsde közül a legalacsonyabb kereskedési díjakkal rendelkezik. Ezért is olyan népszerű az aktív kereskedők körében, és ezért van hatalmas napi megbízási volumene.

A kereskedési díjak 0,10%-os maker és 0,20%-os taker díjjal kezdődnek. Ez összehasonlítható az olyan tőzsdékkel, mint a Binance és az FTX.US, és jelentősen olcsóbb, mint a Coinbase.

A Bitfinex díjai is egy többszintű diszkontrendszert használnak, így minél többet kereskedsz, annál kevesebbet fizetsz. A legtöbb szint azonban csak a maker díjakat csökkenti, és az első taker díjkedvezményhez 10 000 000 dollárral kell kereskedni 30 nap alatt. Valljuk be, ez azért elég magas összeg egy magyar felhasználónak.

bitfinex dijak

Ennek ellenére a kezdő díjak rendkívül versenyképesek. És 15%-os taker fee kedvezményt kapsz a kripto-kripto és kripto-stablecoin kereskedéseknél, ha 1 USDT értékű LEO-t, a platformok natív tokenjét tartod. Ha 5000 USDT értékű LEO-t tartasz, akkor a kedvezmény 25%-ra nő, és 10%-os kedvezményt ad a kripto és fiat közötti kereskedésekhez.

Margin kereskedés

Ha még új vagy a digitális eszközökbe való befektetés területén, akkor ne a margin kereskedéssel kezdj. Valószínűleg nem éri meg a kockázatot, különösen, mivel a kriptopiacok változékonyak lehetnek.

Ha azonban akár 10x-es tőkeáttétellel szeretnél kereskedni, a Bitfinex jó opció lehet. A margin kereskedés feloldásához KYC ellenőrzést kell elvégezni. Ez több fényképes személyi igazolvány feltöltését, lakcímigazolást és egy pénzügyi kérdőív megválaszolását jelenti.

A kezdeti tőke a kereskedési párostól függően változik. Például a BTC/USD kereskedéshez 10% kezdeti tőke szükséges, míg az ETH/USD kereskedéshez jelenleg 20%. Ami a biztosítékot illeti, a legtöbb eszközre 10x-es tőkeáttételt kapsz. Egyes kriptovalutáknál azonban a megnövekedett kockázat miatt „biztosítékcsökkentés” van érvényben, így valamivel kevesebb tőkeáttételt kapsz.

De mindent egybevetve, a Bitfinex lehetővé teszi, hogy hosszú és rövid pozíciókat nyiss a margin kereskedéshez. A Bitfinex támogatja a származtatott kereskedést is, ha elvégzed az Intermediate verifikációt.

Lekötési és kölcsönzési jutalmak (Staking and Lending rewards)

A Bitfinex használatának fő oka a fejlett kereskedési eszközök és az alacsony díjak. Az ügyfelek azonban a Bitfinex lekötési- és kölcsönzési jutalmai révén passzív jövedelemre is szert tehetnek kriptójukkal.

A stakinghez egyszerűen csak befizeti a Bitfinex számládra azokat a kriptovalutákat, amelyeket letétbe szeretnél helyezni. A Bitfinex a legtöbb feltett tokent egy hideg tárcában tartja, és a kockázat csökkentése érdekében csak az eszközök egy részét köti le. Cserébe bizonyos mértékű heti kamatot fizet számodra, amely eszközönként változik.

Jelenleg a Bitfinex több mint 10 kriptovalutát támogat a stakingre:

Token APY
Algorand 3% – 5%
Cardano 4% – 5%
Cosmos 1.5% – 3%
EOS 0% – 3%
Ethereum 2.0 10%-ig
Kusama 8%-ig
Polkadot 7%-ig
Polygon 15% – 17%
Solana 6.5%-ig
Tezos 3% – 5%
Tron 6% – 8%
[/su_tables]

A jutalmak természetbeni kifizetések, és nem kell díjat fizetni a stakingért. Az a tény, hogy nem kell hónapokig zárolni a kriptót, szintén előnyös, ha végül el szeretnéd azt adni.

A Bitfinex integrálódik a Celsiusszal is, így kölcsönadhatod a kriptódat, hogy kamatot keress. A Celsius a BlockFi népszerű alternatívája. Bizonyos tokenek esetében akár 17%-os kamatokat is kínál, és több tucat kriptovalutát támogat.

OTC kereskedés

A tőzsdén kívüli (OTC) kereskedés lehetővé teszi, hogy a nyilvános megbízási könyvekre való támaszkodás helyett közvetlenül egy másik féllel bonyolíts le nagyobb kereskedéseket. Ez lehetővé teszi, hogy nagy mennyiségű kriptót vásárolj vagy adj el egy megállapodott áron anélkül, hogy a tőzsdei piaci árakat befolyásolná.

OTC-n kereskedhetsz más Bitfinex felhasználókkal, és a minimális megbízási összeg 50 USD. A Bitfinexnek saját OTC pultja is van, ahol 100 000 USD egyenértékben lehet kereskedni.

Mind a vevők, mind az eladók 0,1% OTC díjat fizetnek a peer-to-peer kereskedésért. A Bitfinex OTC pultja azonban nem számít fel díjat, így vonzó a nagy összegű kereskedésekhez.

Miben javulhatna a Bitfinex

A Bitfinex versenyképes díjakkal és az elérhető legfejlettebb kereskedési eszközökkel rendelkezik. A letéti- és kölcsönzési lehetőségei passzív jövedelemszerzést is lehetővé tesznek. Azonban a Bitfinex, mint vállalat, rögös utat járt be, és ez számos hátrányt jelent.

Biztonság

A Bitfinex 2012-ben indult, és a globális tőzsde gyorsan az egyik legnépszerűbb opcióvá nőtte ki magát.

De története során a Bitfinexet biztonsági problémák gyötörték. Ezek közé tartozik a Bitfinex forró pénztárcájának 2015-ös feltörése, amelynek során 1500 bitcoin veszett oda. Ide tartozik továbbá a 2016-os, közel 120.000 bitcoint érintő hackelése is, ami a történelem egyik legnagyobb tőzsdei hackelése volt.

Összehasonlításképpen: ez a mennyiségű bitcoin mai árfolyamon nagyjából 4,7 milliárd dollárt ér. Akkoriban a Bitfinex kénytelen volt szétosztani a károkat, így az ügyfelek 36%-os „haircutot” szenvedtek el a számlaértékükön. A Bitfinexnek 2017-ig kellett várnia, hogy visszavásárolja a BFX tokeneket, amelyeket IOU-ként bocsátott ki az érintett ügyfeleknek.

A Bitfinex rendelkezik olyan biztonsági protokollokkal, mint a kétfaktoros hitelesítés és az IP fehérlistázás. A számos hackelés azonban nem a bizalom jele.

Használhatóság

A Bitfinex olyan aktív kereskedők számára készült, akik technikai elemzést szeretnének végezni vagy marginon kereskedni. De nem túl kezdőbarát vagy intuitív.

Ráadásul a Bitfinexnek nincs olyan lite verziója, amely a kezdő befektetőket szolgálja ki. A mobilalkalmazása alapvetően a komplex webes kereskedési műszerfal portja.

A tanulási görbe kezelése azt jelenti, hogy alacsony kereskedési díjakat és számos hasznos eszközt kapsz. De ha te csak alkalmi kripto befektető vagy, aki értékeli az egyszerűséget, akkor az olyan tőzsdék, mint a Coinbase vagy a Gemini jobb választás lehetnek.

Átláthatóság

A biztonsági rések az egyik probléma, amellyel a Bitfinex az évek során foglalkozott. De a vállalatnak szabályozási és jogi problémákkal is szembe kellett néznie állítólagos kétes gyakorlatok miatt.

Ennek nagy része azzal függ össze, hogy a Bitfinex anyavállalata, az iFinex Inc. és néhány alapítója részt vesz a Tetherben, az egyik legnépszerűbb stabilcoinban. James főügyész szerint a Bitfinexet érintő 2019-es vizsgálat megállapította, hogy „a ‘Bitfinex’ kereskedési platform üzemeltetői, akik a ‘tether’ virtuális valutát is irányítják, eltussolták 850 millió dollárnyi, együttesen kezelt ügyfél- és vállalati pénzeszköz nyilvánvaló elvesztését”.

A Bitfinex tagadta ezeket a vádakat, de a baj nem maradt el. 2021 októberében a Commodity Futures Trading Commission (CFTC) 41 millió dolláros polgári jogi bírsággal sújtotta a Tether-t. A bírságot a Tetherrel kapcsolatos félrevezető állítások miatt szabták ki, amelyek szerint a Tether teljes mértékben dollártartalékokkal van alátámasztva.

A CFTC a Bitfinexet szintén 1,5 millió dolláros polgári pénzbírsággal sújtotta, miután megállapította, hogy a Bitfinex illegális, tőzsdén kívül finanszírozott kiskereskedelmi árutőzsdei ügyleteket folytatott olyan amerikai személyekkel, akik nem voltak jogosultak az árutőzsdei törvény (CEA) értelmében.

A mindennapi kereskedők számára e szabályozási aggályok és zajok nagy része könnyen elterelheti a figyelmet. Tény azonban, hogy mind a Bitfinex anyavállalata, mind a tőzsde számos alkalommal került már forró vízbe a szabályozó hatóságokkal.

Díjak és korlátozások

A Bitfinex 0,20%-os taker és 0,10%-os maker díjat számít fel az első díjszintre. A kereskedési díjak akár 0,055%-ra is csökkenhetnek a taker díjak és 0,00%-os maker díjak esetében. Azonban a második szint eléréséhez a kereskedési díjkedvezményekhez 500.000 USD-nek megfelelő dollárral kell kereskedni 30 nap alatt, ami a legtöbb kereskedő számára nem reális.

Ennek ellenére a Bitfinex nagyon alacsony alap kereskedési díjakkal rendelkezik. És ha hozzáadjuk a LEO tokenek birtoklásáért járó 25%-os potenciális taker díjkedvezményt, akkor még megfizethetőbbé válik.

Továbbá, a Bitfinex nem számít fel letéti díjat a kripto- vagy stabilcoinokra. Viszont 0,10%-os díjat számít fel a banki átutalásokért, minimum 60 dollár euró vagy USD díjjal, ami egy hátrány. Egyes kriptók és stabilcoinok kivételi díjakat is felszámítanak. A Bitfinex díjai oldalon megtekintheti az aktuális kivételi díjak listáját.

Hosszú távon a Bitfinex segítségével pénzt takaríthatsz meg a kereskedési díjakon. De ne csinálj túl sok befizetést, hogy elkerüld a 60 dolláros minimális díjat.

Számlanyitási folyamat

A Bitfinexre való regisztráció néhány percet vesz igénybe, és egy felhasználónév, e-mail cím és jelszó megadása szükséges hozzá. A Google Authenticator alkalmazást is használnod kell majd a kétfaktoros hitelesítés engedélyezéséhez.

Ezt követően ki kell tölteni az ügyfélismereti (KYC) követelményeket a kereskedés feloldásához. A Bitfinex négy szintű hitelesítéssel rendelkezik: Basic, Basic Plus, Intermediate és Full.

Az alapszintű ellenőrzéshez egy fényképes személyi igazolvány, egy szelfi és a telefonszám feltöltése szükséges. Ez feloldja a tőzsdei kereskedést, de a számládra nem tudsz átutalással pénzt befizetni.

Valójában a Közepes verifikációt kell elvégezned ahhoz, hogy feltölthesd a számlád, minden kereskedési párral kereskedhess, és hozzáférhess a margin kereskedéshez. Ehhez be kell nyújtanod egy másik állam álltal kibocsátott személyi igazolványt, a lakcímigazolást és egy pénzügyi kérdőív megválaszolását.

A teljes ellenőrzés nem sok további előnyt bizonyít, hacsak a joghatóságod nem követel meg extra ellenőrzést a margin és a származtatott ügyletek kereskedéséhez. Ebben az esetben a teljes ellenőrzés elvégzéséhez fel kell tölteni egy bankszámlakivonatot.

Mennyire biztonságos a Bitfinex?

A Bitfinex ugyanazokkal a biztonsági protokollokkal rendelkezik, mint sok más vezető tőzsde. Ezek közé tartozik a kétfaktoros hitelesítés, az IP fehérlistázás és a gyanús tevékenységek észlelése. Azt is állítja, hogy az eszközöknek csak 0,5%-át tartják forró tárcákban.

Ez azt jelenti, hogy a Bitfinex nem rendelkezik semmilyen biztosítási kötvénnyel. Figyelembe véve a hackelésekkel és szabályozási problémákkal kapcsolatos múltját, nem a legbiztonságosabb tőzsde.

Ehhez képest az olyan tőzsdék, mint a Coinbase, akár 250 000 dollár FDIC-biztosítást nyújtanak a készpénzegyenlegekre. A Coinbase rendelkezik továbbá bűnügyi biztosítással is, amely a digitális eszközök egy részét védi.

A legjobb Bitfinex alternatívák

A Bitfinex esetében az egyik legnagyobb tabu mindig is az volt, hogy az anyavállalat furcsa módon részt vett a Tetherben és annak számos hackelésében. Befektetőként nem hagyhatod ezeket a vörös jelzéseket figyelmen kívül. Végső soron számos Bitfinex alternatíva létezik, amelyek biztonságosabbak és jobb hírük van.

Végszó

A Bitfinex papíron egy kiváló kriptovaluta tőzsde. Alacsony kereskedési díjakkal és fejlett kereskedési eszközökkel csábító, globálisan barátságos kriptotőzsde.

A Bitfinex azonban kockázatosabb, mint sok más tőzsde a hackelésekkel és szabályozási problémákkal kapcsolatos története miatt. Használhatod aktív kereskedésre, ha a díjakon szeretnél spórolni, de ne tedd minden digitális tojásod ebbe a kosárba.