A San Franciscó-i székhelyű Figma Inc. hivatalosan is bejelentette tőzsdei bevezetésének feltételeit: az IPO során 13 milliárd dolláros vállalati értékelést céloznak meg, és közel 1 milliárd dollárt kívánnak bevonni. A cég emellett több tízmillió dollárt fektetett Bitcoinba, ami különösen figyelemfelkeltő elem a nyilvános részvénykibocsátás előtt.
A tervek szerint a Figma részvényei a Nasdaq tőzsdén „FIG” szimbólum alatt fognak forogni, a részvénykibocsátás 36,94 millió részvényt érint. Az IPO ártartománya 25 és 28 dollár között mozog, az átlagos 26,50 dolláros áron számolva ez 979 millió dolláros tőkebevonást jelentene.
A részvények közül 24,46 millió darabot meglévő részvényesek adnak el, míg maga a cég 12,47 millió darabot kínál eladásra, ezzel körülbelül 330,5 millió dollárt szerezve közvetlenül a működéséhez.
A cég társalapítója és vezérigazgatója, Dylan Field több mint 2 millió részvényt értékesít, amely több mint 60 millió dolláros bevételt hozhat számára.
Kriptobefektetés a mérlegen
A Figma március 31-ig 69,5 millió dollárt fektetett be egy bitcoin tőzsdén kereskedett alapba (ETF), és májusban további 30 millió dolláros közvetlen bitcoinbefektetésről döntött az igazgatótanács. A pénzt először USDC stabilcoinban helyezték el – amelyet a Circle bocsát ki –, majd később ezt bitcoinra váltják.
Ez a stratégia hasonlít a MicroStrategy által alkalmazotthoz, amely a bitcoint jobb értékmegőrző eszköznek tartja, mint a részvényeket, kötvényeket vagy az aranyat.
Pénzügyi mutatók és növekedés
A Figma 2024-ben 749 millió dolláros árbevételt ért el, ami 48%-os éves növekedést jelent. A teljes évben 732,1 millió dollár nettó veszteséget könyvelt el, míg 2023-ban 737,84 millió dollár nettó nyereséget termelt.
2025 első negyedévében már 44,88 millió dolláros profitot ért el, 228,2 millió dollár bevétel mellett – szemben az egy évvel korábbi 13,53 millió dolláros nyereséggel és 156,23 millió dolláros bevétellel.
A nyilvános bevezetés után a vállalat 487,46 millió részvénnyel fog rendelkezni, ami a középső ár alapján 12,92 milliárd dolláros piaci kapitalizációt jelent. Teljes, lejáratlan opciókkal és részvényjuttatásokkal együtt 585 millió részvény lehet forgalomban, amely akár 16,5 milliárd dolláros értéket is jelenthet.
Kiemelkedő eladók
- Dylan Field (társalapító, CEO): 2,35 millió részvény
- Mamoon Hamid (Kleiner Perkins, igazgatósági tag): 2,76 millió részvény
- Index Ventures: 3,29 millió részvény
- Greylock Partners: 3,07 millió részvény
- Sequoia Capital: 1,71 millió részvény
Ez is érdekes lehet: Tőzsdére készül a BitGo, a kriptopiac értéke elérte a 4 billió dollárt
Előzmények és IPO-környezet
A Figma-t 2012-ben alapították, és jelenleg 1 646 alkalmazottal működik. Az IPO kevesebb mint két évvel azután történik, hogy meghiúsult az Adobe Inc. általi 20 milliárd dolláros felvásárlás, miután szabályozói aggályok miatt visszaléptek az üzlettől.
A mostani IPO olyan sikeres bevezetéseket követ, mint a Circle Internet Group, a CoreWeave, vagy a Chime Financial, amelyek újraindították a technológiai szektor tőzsdei érdeklődését hosszú várakozási idő után.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.