Törökország pénzügyi felügyelete kemény fellépést indított az engedély nélküli kriptoszolgáltatások ellen. A török tőkepiaci hatóság (SPK) bejelentette, hogy blokkolta a PancakeSwap decentralizált tőzsdéhez (DEX) és további 45 kriptovalutához kapcsolódó weboldalhoz való hozzáférést.
A július 3-án kiadott hivatalos közleményben az SPK arra hivatkozott, hogy ezek a platformok török felhasználóknak nyújtottak kriptoszolgáltatásokat a szükséges engedélyek nélkül, megsértve a török tőkepiaci törvényt.
A PancakeSwap – amely júniusban több mint 325 milliárd dollárnyi forgalmat bonyolított – a világ egyik legnagyobb decentralizált tőzsdéje a Uniswap mellett. Egyelőre nem világos, hogy a török hatóságok pontosan milyen módon állapították meg, hogy a PancakeSwap közvetlenül szolgáltatásokat nyújtott a török piacon.
A blokkolt oldalak között szerepel például a Cryptoradar is, valamint több befektetési és kereskedési platform, ami azt mutatja, hogy Törökország szigorúan felügyelni kívánja a kriptoszektort.
A márciusban bevezetett új szabályozás értelmében a SPK teljes körű felügyeleti jogkört kapott minden olyan kriptoeszköz-szolgáltató felett, amely török állampolgárok számára kínál termékeket vagy szolgáltatásokat.
Törökország már 2021 óta tiltja a kriptovaluták fizetőeszközként való használatát, de a lakosok továbbra is vásárolhatnak, birtokolhatnak és kereskedhetnek kriptoeszközökkel. Idén további szigorításként bevezették, hogy a 425 dollárnak megfelelő összeg feletti kriptotranzakciókhoz kötelező személyazonosságot igazolni.
Hasonló lépéseket tettek más országok is, például Kazahsztán, Venezuela, Oroszország és a Fülöp-szigetek, ahol szintén blokkoltak kriptós weboldalakat az engedély nélküli működés és a pénzmosási kockázatok miatt.
Törökország célja, hogy a növekvő piaci érdeklődés mellett szabályozott, átlátható és ellenőrzött digitális eszközpiacot hozzon létre.
Új kriptós törvény Magyarországon
A 2025-ben hatályba lépett új magyar kriptotörvény célja, hogy biztonságos és átlátható jogi környezetet teremtsen a kriptoeszközök piacán. A törvény szerint Magyarországon csak olyan kriptoeszköz-szolgáltatók működhetnek, akik rendelkeznek a Magyar Nemzeti Bank hivatalos engedélyével.
A szolgáltatóknak szigorú ügyfélazonosítási (KYC) és pénzmosás elleni (AML) szabályoknak kell megfelelniük. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy a hatóságok valós időben ellenőrizzék a kriptoszolgáltatók tevékenységét, és szükség esetén gyorsan beavatkozhassanak.
A magyar kriptotörvény illeszkedik az Európai Unió MiCA rendeletéhez, így nemcsak hazai, hanem európai szinten is egységes jogi megfelelést biztosít a szolgáltatóknak. A kriptoeszköz-szolgáltatók blokkolását a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága végezheti majd el, ám mivel még érvényben van egy 60 napos türelmi idő, így talán augusztus végéig nem látunk majd erre példát.
Ebben a cikkben összegyűjtöttük azokat a kriptotőzsdéket, amelyek már rendelkeznek a Magyar Nemzeti Bank engedélyével.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.