A befektetők úgy tekintettek a bitcoin spot ETF-ekre, mint egy olyan lehetőségre, amellyel a bitcoin árfolyamának kitettséget szerezhetnek anélkül, hogy közvetlenül birtokolniuk kellene a bitcoint. Sajnos a kezdeti hatás a meglévő bitcoin befektetések egyszerű átcsoportosítása volt az ETF-ekbe, gyakran a nyilvánosan kereskedett bitcoin bányászoktól.
Hasonlóképpen, a befektetők a magas díjú GBTC-ből a pénzt a jóval alacsonyabb díjakkal rendelkező spot ETF-ekbe forgatták át. Azonban ahogy az ilyen ETF-ek ismertsége egyre jobban elterjedt, és a bitcoin ára minden idők legmagasabb szintjére emelkedett, a bitcoin ETF-ekbe történő nettó új beáramlások valósággá váltak. Jelenleg több mint 50 milliárd dollár van a bitcoin ETF-ekben.
A letéti bitcoin-piac méretét tekintve az egyik természetes kérdés, hogy a bitcoin ETF-ek biztosítottak-e. A BlockFi, a Celsius, a Gemini, a QuadrigaCX és az FTX megijesztette a betéteseket, az összeomlott platformok áldozatai érthető módon óvatosak a nevükben bitcoint tartó harmadik felekkel szemben.
Különösen a Celsius állította egyszer, hogy az FDIC – a bankszámlák számára fenntartott szövetségi biztosítási program – betétbiztosítását adta tovább. Az FDIC és a Pénzügyminisztérium ellenezte ezt az állítást, és követelte, hogy a Celsius Network törölje ezt az állítást, mint hamis reklámot. A Celsius ezt követően csődöt jelentett; alapítója pusztító szövetségi és csoportos perekkel néz szembe.
Egy évtizeden át csendben elhanyagolta a bitcoin-biztosítást
A Grayscale zászlóshajója, a GBTC trust és más bitcoin-alapkezelők közel egy évtizeden át olyan letétkezelőkre támaszkodtak a bitcoinjaik letétben tartásában, mint a Coinbase, a BitGO és a Bank of New York Mellon. A legtöbb befektető számára ismeretlenül azonban sok ilyen letétkezelő aggasztóan kevéssé biztosította a tartásukat.
A Coinbase például több mint 45 milliárd dollárnyi bitcoint tart ügyfelei nevében. Február 16-án mindössze 400 millió dollárt biztosított, ami az állományok értékének kevesebb mint 1%-a. Hasonlóképpen, a Coinbase csak 320 millió dollár értékben kötött biztosítási szerződést – ez a vagyonának értékéhez képest jelentéktelen összeg.
One ~400 million dollar insurance policy covers all the crypto at Coinbase.
Tens of billions worth of Bitcoin in publicly traded ETFs share an insurance policy with your cousin’s Dogecoin he bought and left on Coinbase after Elon tweeted about it. https://t.co/MpL018y64X
— Rob Hamilton (@Rob1Ham) February 17, 2024
Amikor arra kényszerülnek, hogy a teljes igazságot nyilvánosságra hozzák a nyilvános SEC-jelentésekben, sok nyilvánosan kereskedett bitcoin-vállalat elismeri a bitcoin-állományaik biztosításának kínos hiányát. A MicroStrategy például elismeri, hogy “a teljes bitcoin-állományunk értékének csak egy kis töredéke” van biztosítva.
No, but from the MSTR 10-Q filing from Sept 30th last year, they speak to their custody strategy, and note that the insurance which covers their bitcoin is a "small fraction" of their overall bitcoin position. pic.twitter.com/CH0pnBEeX1
— Rob Hamilton (@Rob1Ham) February 18, 2024
A Riot Platforms még ennél is őszintébben írja: “Lehetséges, hogy nem tudunk a számunkra elfogadható díjszabással vagy feltételekkel biztosítást kötni a bitcoin vagyonunkra, ha egyáltalán tudunk, és előfordulhat, hogy az önbiztosítást választjuk“.
A digitális eszközök tulajdonosai természetesen köthetnek biztosítást a személyes állományukra. Egyes cégek hardvertárca– vagy több félre szóló biztosítást kínálnak. Az intézményi letétkezelői iparág riasztó valósága azonban egyszerűen az a döntés, hogy a letétben tartott bitcoinok több mint 99%-át nem biztosítják.
A SIPC biztosítás a megmentő – mondhatni
Egyfajta kegyelemként a bitcoin ETF-ek új flottája egy olyan típusú bitcoin-biztosítást kínál, amely eddig nem létezett az amerikai befektetők számára: a SIPC-biztosítást.
Először is, a Securities Investor Protection Corp (SIPC) nem fedezi a befektetők bitcoinbetéteit az olyan, natívan digitális eszközökkel foglalkozó befektetési cégeknél, mint a Coinbase, a Kraken vagy a Gemini. Bár az olyan ajánlatok, mint a Gemini Earn értékpapírnak minősülnek, a SIPC nem biztosít értékpapírokat, sem a nem minősített szervezetek által tartott bitcoint.
Ehelyett a SIPC biztosítja az ügyfeleket, hogy a brókerszámlákon tartott értékpapírokat a brókercég vagy az elszámolóház nem lophatja el. A SIPC nem biztosítja az ezen értékpapírokat fedező eszközöket, például az üzleteket, az aranyat, az olajat vagy a bitcoint. Ehelyett a SIPC csak azt garantálja, hogy az eszköz papír alapú tanúsítványa vagy más digitális ábrázolása – maga az értékpapír – az ügyfél tulajdonában marad.
A SIPC a hagyományos brókercégeknél, például a Schwabnál, az Etrade-nél vagy a Robinhoodnál ügyfelenként 500 000 dollár értékű biztosítást nyújt.
E fedezet eredményeként a bitcoin ETF-befektetők akár 500 000 USD SIPC-biztosítást is élvezhetnek. Ismétlem, az ügyfelek nem élveznek SIPC-biztosítást a tényleges bitcoinjaikra, amelyeket az ETF-szponzor letétkezelői tartanak. Hogy egyértelmű legyen, a SIPC egyszerűen csak biztosítja az ügyfelek bitcoin ETF-részvényeit a fedezett veszteségek, például a brókercégek vagy elszámolóházak általi lopás ellen.
A SIPC jellemzően a brókercégek csődjétől védi a fogyasztókat. Nem védi meg őket azonban attól, hogy olyan vállalatokba (vagy alapokba, például ETF-ekbe) fektessenek, amelyek később a piaci erők miatt összeomlanak.
A SIPC egyszerűen a bitcoin ETF-ek részvényeit biztosítja. Tehát, bár a SIPC egy nagyon szűk körű garancia, a biztosítás bevallottan egy olyan új formája a támogatásnak, amelyet a bitcoin-iparág az idei év előtt még nem élvezhetett érdemben.
Ez a cikk a Protos cikke alapján készült.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.