Elon Musk élesen bírálta Donald Trump új adócsomagját, amely szerinte aláássa a kormányzati költségcsökkentési erőfeszítéseket – köztük a Doge nevű hatékonysági kezdeményezést, amelyet idén januártól maga Musk vezetett. A milliárdos üzletember kritikája várhatóan tovább mélyíti az ellentétet közte és az Egyesült Államok elnöke között.
Musk a CBS-nek adott interjúban – amelynek egy részletét már előzetesen közzétették – így nyilatkozott:
„Csalódott vagyok a hatalmas költekezési törvény miatt, amely növeli a költségvetési hiányt, és ezzel aláássa a Doge csapat munkáját.”
A „Doge”, azaz a „department of government efficiency” (kormányzati hatékonysági osztály) célja az állami kiadások csökkentése volt, ám Musk áprilisban bejelentette, hogy visszavonul az adminisztrációban betöltött szerepétől, miután a Tesla eredményei jelentős visszaesést mutattak.
A milliárdos most Trump „One Big Beautiful Bill Act” nevű törvénycsomagját vette célba, amelyet a képviselőház a múlt héten hagyott jóvá. A csomag több kampányígéretet is tartalmaz, például a vállalati és magánszemélyek adókedvezményeinek meghosszabbítását, valamint a Biden-kormányzat által bevezetett zöldenergia-támogatások eltörlését.
Ugyanakkor a törvény ellentmondásos elemeket is tartalmaz: finanszírozza a mexikói határfal építését, valamint a tömeges kitoloncolásokhoz szükséges infrastruktúrát is. A független Kongresszusi Költségvetési Hivatal becslése szerint a törvénycsomag összesen mintegy 2,3 billió dollárral növeli az államháztartási hiányt.
Musk frappáns megjegyzéssel summázta véleményét:
„Egy törvény lehet nagy, vagy lehet szép. De nem tudom, hogy lehet-e mindkettő egyszerre. Ez az én személyes véleményem.”
A kijelentések újabb olaj lehetnek a tűzre a két hatalmas figura között, különösen annak fényében, hogy Musk még a 2024-es választás előtt 200 millió dollárral támogatta Trump kampányát – sokak szerint ez a hozzájárulás döntő szerepet játszott abban, hogy Trump visszatérhetett a Fehér Házba.
Ez is érdekes lehet: Veszélyben a Dogecoin? Közeleg a „halálkereszt”
A mostani kritika azonban arra utal, hogy a szövetség repedezni kezdett – és kérdéses, milyen politikai és gazdasági következményekkel járhat ez az USA jövőjére nézve.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.