El Salvador elnöke, Nayib Bukele, ünnepélyesen nyilatkozott csütörtökön, miután a Bitcoin árfolyama történelmi csúcsot döntött, először lépve át a 100 000 dolláros határt. Az ország 2021-ben tette hivatalos fizetőeszközzé a kriptovalutát, és bár a lakosság körében nem aratott osztatlan sikert, a kormány befektetésének értéke most meghaladja a 600 millió dollárt.
A Bitcoin-mánia visszatérése
A Bitcoin árfolyama Donald Trump múlt havi választási győzelme óta hatalmas emelkedésbe kezdett, amit tovább fokozott a hír, hogy Trump a kriptovaluták híveként ismert Paul Atkinst szeretné kinevezni az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) következő elnökévé. Míg két évvel ezelőtt a Bitcoin ára 17 000 dollár alá is süllyedt, szerdán éjjel átlépte a 100 000 dolláros határt, bár csütörtök délutánra visszaesett 99 000 dollár körüli szintre.
Bukele az ellenzéket okolta azért, hogy sok salvadori nem profitált a kriptovalutából. „Nemcsak hogy az ellenzék súlyosan tévedett a Bitcoinnal kapcsolatban, de most az ellenállásuk sok ember számára károkat okozott” – írta Bukele a Facebookon.
A lakosság véleménye megosztott
Amikor 2021 júniusában a Kongresszus hivatalos fizetőeszközzé tette a Bitcoint, a döntés heves tiltakozásokat váltott ki. Az ellenállás nem kizárólag a kriptovaluta miatt történt: sokan általános elégedetlenségüknek adtak hangot Bukele politikája miatt.
A Bitcoin bevezetésével az elnök azt ígérte, hogy új lehetőségeket nyit meg az ország bankrendszeren kívüli lakosai számára, és csökkenti az átutalási díjakat, amelyeket a külföldön élő salvadoriak hazaküldött pénzei után kell fizetni. A kormány 30 dollár értékű Bitcoint ajándékozott azoknak, akik regisztráltak a digitális pénztárcákra, de sokan gyorsan készpénzre váltották az összeget.
„Nem használok Bitcoint, mert nincs pénzem befektetni és spekulálni” – mondta Esteban Escamilla, egy ruhabolti dolgozó Santa Teclában. „De tudom, hogy most sokkal több pénzem lenne, ha megtartottam volna.”
Ez is érdekelhet: A Bitcoin után a SUI is új csúcson, már 4 dollár felett az árfolyam
Josefa Torres, egy 45 éves háztartásbeli elmondta, hogy a kapott Bitcoint azonnal készpénzre váltotta, hogy fedezze családi kiadásait.
Kormányzati siker, de kérdések a jövőről
Carlos Acevedo, El Salvador volt központi banki elnöke elismerően nyilatkozott a kormány Bitcoin-projektjéről, bár hangsúlyozta, hogy a nyereség csak akkor válik valóságossá, ha a kormány eladja a Bitcoin-részesedéseit. „A piacok optimizmusa Trump kormányának várható piacbarát politikája miatt magyarázza az árfolyam tartós emelkedését” – mondta Acevedo. Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy a Bitcoin volatilitása továbbra is komoly kockázatot jelent.
Az IMF augusztusi találkozóján megemlítette El Salvador Bitcoin-befektetéseit is. Bár sok kockázat eddig nem realizálódott, az intézet szerint további lépésekre van szükség a transzparencia növelése és a pénzügyi stabilitás biztosítása érdekében.
Bukele kísérlete a világ figyelmét El Salvadorra irányította, de az ország lakosságának többsége továbbra is távol tartja magát a kriptovalutáktól. Azonban a kormány mostani sikerével talán közelebb kerülhet az a nap, amikor a Bitcoin nemcsak politikai, hanem gazdasági áttörést is hoz az ország számára.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.