Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kedden bejelentette, hogy kegyelmet adott Ross William Ulbrichtnek, a hírhedt Silk Road dark web piactér alapítójának.
Ulbricht, akit az amerikai Igazságügyi Minisztérium „az internet legkifinomultabb és legkiterjedtebb bűnözői piacterének” létrehozásával vádolt, életfogytiglani börtönbüntetését töltötte különböző vádpontok miatt, amelyek a platform működésével voltak kapcsolatosak.
Trump a Truth Social platformján közölte a hírt:
„Éppen most hívtam fel Ross William Ulbricht édesanyját, hogy tudassam vele: ő és a Libertárius Mozgalom iránti tiszteletből – amely erőteljesen támogatott engem – örömömre szolgált, hogy aláírtam fia teljes és feltétel nélküli kegyelmi rendeletét.”
A büntetés aránytalansága
Trump „nevetségesnek” nevezte Ulbricht büntetését, mondván, hogy az aránytalan volt a bűncselekményhez képest. Kritikát fogalmazott meg azokkal a jogi szereplőkkel szemben is, akik Ulbricht elítélésében részt vettek, és „kormányzati eszközként” való visszaéléssel vádolta őket.
A Silk Roadot 2013 októberében zárta be az FBI, és Ulbrichtot akkor tartóztatták le, amikor állítólag online nyilvánosságra hozta e-mail címét. 2015 februárjában bűnösnek találták többek között pénzmosás, kábítószer-kereskedelem és számítógépes bűnözés vádjában.
Trump a kegyelmi döntésével teljesítette egyik fontos kampányígéretét. 2024 májusában, a Libertárius Párt washingtoni országos kongresszusán tett ígéretet arra, hogy hivatalba lépése után azonnal enyhíti Ulbricht büntetését.
„Ha rám szavaznak, az első napon enyhítem Ross Ulbricht büntetését az eddig letöltött időre” – mondta Trump akkor. „Már 11 évet letöltött. Haza fogjuk hozni.”
Angela McArdle, a Libertárius Nemzeti Bizottság elnöke üdvözölte az elnöki kegyelmet, és Ulbrichtot „politikai fogolynak” nevezte, aki több mint egy évtizedet töltött rács mögött.
„Büszkén mondhatom, hogy az ő megmentése a legfontosabb prioritásaink között szerepelt, és ez most meghozta gyümölcsét” – mondta McArdle.
A Silk Road története
Az ügyészség szerint Ulbricht, aki a „Dread Pirate Roberts” álnevet használta – utalva A herceg menyasszonya című film egyik karakterére –, 2011-ben alapította meg a Silk Roadot. Az azóta megszűnt piactér lehetőséget adott a felhasználóknak, hogy névtelenül kereskedjenek kábítószerekkel és más illegális árukkal bitcoin használatával.
A vádirat szerint a Silk Road közel egymillió regisztrált felhasználóval rendelkezett világszerte, akiknek körülbelül 30%-a az Egyesült Államokban élt.
Kritikus vélemények
Ulbricht négyhetes esküdtszéki tárgyalás után kapta életfogytiglani büntetését. Preet Bharara, aki akkor az Egyesült Államok déli kerületének ügyésze volt, azt mondta:
„Ulbricht drogkereskedő és bűnözői nyereségvágyból cselekvő személy volt, aki kihasználta mások függőségeit, és hozzájárult legalább hat fiatal halálához.”
A New York-i Déli Kerület ügyészsége nem kommentálta a kegyelmet, ahogyan Bharara sem nyilatkozott az ügyben.
Ez is érdekelhet: A legjobb Made in USA kriptók
Trump döntése éles vitákat váltott ki, hiszen sokan úgy látják, hogy a kegyelem újabb politikai gesztus az elnök részéről, míg mások szerint ez az igazságosság helyreállításának lépése.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.