Beperelték a Nike-ot az NFT vásárlók – kártérítést követelnek a digitális részleg bezárása miatt

google-newss

Kövess minket a Google Hírekben

Egy csoport elégedetlen NFT vásárló pert indított a Nike ellen, miután a cég váratlanul bezárta digitális gyűjteményekkel foglalkozó részlegét, az RTFKT-t.

A Reuters jelentése szerint a New York-i Brooklynban pénteken benyújtott kereset azt állítja, hogy a sportóriás hirtelen döntése több százezer dollár értékű digitális eszköz értékének eltűnését okozta.

Ausztrál befektető vezeti a Nike elleni jogi hadjáratot

A felperesek élén az ausztrál származású Jagdeep Cheema áll, aki legalább 5 millió dollár kártérítést követel a Nike-tól. A bírósági dokumentumok szerint a 2024 decemberében történt RTFKT bezárás következtében a befektetők által megvásárolt digitális tokenek – amelyeket a Nike és az RTFKT márkák alatt értékesítettek – gyakorlatilag értéktelenné váltak.

A kereset szerint a Nike megsértette több állam – köztük New York, Kalifornia, Florida és Oregon – fogyasztóvédelmi törvényeit. A Nike, amelynek székhelye Beavertonban, Oregon államban található, egyelőre nem reagált az ügyre.

A nagy kérdés: Értékpapírnak minősülnek-e az NFT-k?

A felperesek szerint a Nike úgy értékesítette az NFT-ket, hogy nem regisztrálta azokat a pénzügyi szabályozó hatóságoknál. Ez felvet egy alapvető kérdést, amellyel az amerikai szabályozó szervek és bíróságok még mindig küzdenek: az NFT-k vajon értékpapíroknak számítanak-e?

A vásárlók azt állítják, hogy ha tudták volna, hogy ezek az NFT-k esetleg regisztrálatlan értékpapíroknak minősülnek, vagy hogy a Nike ilyen gyorsan megszüntetheti a projektet, nem fektettek volna be ezekbe a digitális termékekbe.

Technikai problémák sújtották az NFT-ket a bezárás után

A 2024 decemberi leállást követően sok felhasználó súlyos technikai problémákról számolt be: a népszerű Clone X sorozat NFT-képei eltűntek, helyettük Cloudflare „holding page” üzenetek jelentek meg, amelyek szerint a tartalmat eltávolították.

Sokan arra gyanakodtak, hogy a Nike megszüntette a szerverek fizetését, amelyek az NFT-k megjelenítéséért feleltek. Bár néhány digitális alkotás később újra elérhetővé vált, az eset komoly kétségeket ébresztett a központosított szolgáltatásokra támaszkodó digitális műalkotások hosszú távú értékével kapcsolatban.

Ez is érdekelhet: Az NBA-legenda Scottie Pippen szerint még ezen a héten elindulhat a valaha volt legnagyobb altcoin szezon

A Nike NFT-kalandja rövid, de emlékezetes volt

A Nike 2021 decemberében, az NFT-őrület csúcspontján vásárolta fel az RTFKT-t (kiejtve: „artifact”). Akkoriban a cég az akvizíciót a jövő gyűjteményei, a divat és a gaming világába tett bátor lépésként jellemezte.

A felperesek ügyvédje, Phillip Kim egyelőre nem kommentálta az ügy részleteit.

Ez is érdekelhet: Ismét esik a TRUMP token, még az elnöki vacsora sem segít?

Az NFT-k iránti hirtelen fellángoló érdeklődés idején sok nagyvállalat szabályozás és megfelelő felügyelet nélkül ugrott fejest az új technológiába. Ez a per is rávilágít arra a kockázatra, amit az jelenthet, ha egy vállalat hirtelen elhagy egy még kialakulóban lévő digitális piacot.

 

Tájékoztatás

A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.

Ezt olvastad már?

×