Komoly biztonsági fenyegetés érte a Google Chrome és a Mozilla Firefox böngészők felhasználóit: a kriptovalutákat célzó adathalász támadások új hulláma indult el, amelyben hamis böngészőbővítmények és kihasznált sebezhetőségek játszanak kulcsszerepet.
45 hamis Firefox bővítményt lepleztek le
2025. július 1-jén kibervédelmi szakértők felfedeztek egy átfogó támadássorozatot, amely során 45 rosszindulatú Firefox bővítmény próbált kriptotárcákhoz tartozó hitelesítő adatokat ellopni a felhasználóktól. A támadók ismert kriptotárcák, például a Coinbase, MetaMask, Trust Wallet, Phantom, Exodus, OKX, Keplr, MyMonero, Bitget, Leap, Ethereum Wallet és Filfox hamisított verzióit használták fel.
A Koi Security biztonsági kutatója, Yuval Ronen szerint ezek a bővítmények a valós szolgáltatásokat utánozva próbálták megtéveszteni a felhasználókat, vizuálisan is szinte tökéletes másolatokat hozva létre.
Hogyan dolgoztak a támadók?
A támadók első lépésként bizalmat építettek: hamis értékeléseket, pozitív visszajelzéseket és hitelesnek tűnő márkajegyeket használtak, hogy a bővítmények népszerűnek tűnjenek.
A nyílt forráskódú bővítményeket klónozták, majd titokban beillesztették saját kártékony kódjaikat, így a hamis bővítmények a felhasználók számára rendeltetésszerűen működtek – miközben a háttérben kriptotárca-adataikat lopták el.
A Koi Security jelentése szerint a bővítmények közvetlenül a meglátogatott weboldalakról gyűjtötték ki a tárcaadatokat, majd egy támadók által irányított távoli szerverre továbbították azokat. Emellett a bővítmények a felhasználók külső IP-címét is elküldték, ami arra utal, hogy a támadók valószínűleg követési vagy célzási céllal is dolgoztak.
A Chrome felhasználók sincsenek biztonságban
A Chrome böngészőt egy súlyos zero-day sebezhetőség révén támadták meg, amely lehetőséget adott a hackereknek arra, hogy a felhasználók eszközeit kompromittálják. Bár a részletek egyelőre nem teljesen nyilvánosak, a támadássorozat széles körű, összehangolt akciónak tűnik.
2025 első felében drámaian megugrott a kriptovilágot érő kibertámadások száma. Több mint 2,2 milliárd dollár értékű kriptoeszközt loptak el különböző hackertámadások során. Májusban a Coinbase Global is bejelentette, hogy személyes adatszivárgás érte a platformot, ami több mint 70.000 ügyfelet tett sebezhetővé.
Bár a nemzetközi hatóságok, például az OFAC és a FATF folyamatosan dolgoznak a kriptószabályozások szigorításán, a felhasználók továbbra is jelentős kockázatnak vannak kitéve.
Hogyan védekezhetünk? – Koi Security ajánlások
A Koi Security szakértője, Yuval Ronen az alábbi biztonsági intézkedéseket javasolja:
- Csak ellenőrzött kiadóktól származó bővítményeket telepítsünk.
- Kezeljük a böngészőbővítményeket úgy, mint teljes értékű szoftvereket, ne telepítsünk ismeretlen forrásból.
- Használjunk olyan böngészőbeállítást, amely kizárólag validált bővítmények telepítését engedélyezi.
- Rendszeresen ellenőrizzük a bővítmények tulajdonosváltását és a potenciális kompromittálódás jeleit.
Különösen fontos, hogy cégek esetén a munkavállalók is tisztában legyenek a kockázatokkal, mivel sok esetben a támadók nem szándékosan letöltött rosszindulatú bővítményekkel juthatnak hozzá céges kriptoeszközökhöz is.
Ez is érdekes lehet: Kávé mellé Bitcoin, a spanyol Vanadi Coffee részvényesei jóváhagyták az 1 milliárd eurós Bitcoin-tervet
A jelenlegi helyzet ismét rámutat arra, hogy a kriptopiac rendkívül vonzó célpont a hackerek számára, és a böngészőkön keresztüli támadások új, veszélyes trendet jelentenek.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.