A kriptovaluták nemcsak új gazdasági lehetőségeket teremtenek, hanem új bűnözési formákat is – az Egyesült Királyságban egyre több esetben számolnak be úgynevezett „kriptózsebtolvajlásról”, azaz cryptomugging jelenségről. Ez azt jelenti, hogy a támadók az utcán, nyílt helyen – gyakran erőszak vagy fenyegetés alkalmazásával – szerzik meg az áldozat mobiltelefonját, majd hozzáférnek a kriptotárcákhoz, és leemelik az ott tárolt digitális vagyonokat.
Így lopják a mobilokat
A brit The Independent beszámolója szerint az egyik áldozat, egy álnéven szereplő Toby Atkinson éppen hazafelé tartott egy esti italozás után, amikor valaki kikapta a kezéből a feloldott mobiltelefonját. Bár megpróbálta üldözni a tolvajt, egy sikátorban két másik támadó is felbukkant, egyikük kést, másikuk machetét rántott elő. A következő 40 percben a támadók arra kényszerítették Tobyt, hogy különböző kriptoalkalmazásokból utalja át az ott lévő tokeneket – összesen 750 000 fontot, azaz majdnem egymillió dollárt vesztett így el.
Atkinson elmondása szerint általában USB-s hidegtárolón tartotta a vagyonát, ám épp házvásárlási előleg miatt helyezte át a mobiljára a kriptókat. „Nemcsak a pénzt veszítettem el, hanem az összes személyes adatomat is. Fizikailag és érzelmileg is úgy éreztem, megtámadtak” – nyilatkozta.

Egy másik áldozat, a szintén álnevet használó Sam Kelly egy Uber rendeléssel volt elfoglalva, amikor valaki kikapta a feloldott telefonját. Bár megpróbálta utolérni az elkövetőt, két másik gyanús alakot is észrevett, így inkább hazasietett és deaktiválta a fiókjait. „Fogalmam sincs, hogyan csinálták ilyen gyorsan” – mondta, majd hozzátette: bár beállított biztonsági funkciókat, a támadók valószínűleg a telefonban tárolt jelszavakhoz fértek hozzá.
„Senki sem menne le a kocsmába tízezer font készpénzzel”
A szakértők szerint a kriptotárcás alkalmazások sebezhetőbbek, mint a hagyományos banki appok. David Gerard, az Attack of the 50 Foot Blockchain című könyv szerzője úgy fogalmazott: „A kriptoalkalmazások olyanok, mintha aranyrögöket hordanánk a zsebünkben. Ezek nem visszavonható tranzakciók. Senki sem menne le a kocsmába tízezer font készpénzzel – ugyanúgy kellene bánni a kriptovalutával is.”
Bár az áldozatok jelentették az eseteket a rendőrségen, mindketten csalódottak voltak a hatóságok hozzáállásával kapcsolatban. Phil Ariss, a brit rendőrség korábbi kripto-nyomozója szerint ugyanakkor a rendőrségnek léteznek olyan eszközei, amelyekkel nyomon tudják követni a lopott kriptoeszközöket – különösen abban az esetben, ha a bűnözők megpróbálják azokat pénzre váltani.
#JAILED | Criminal gang who kidnapped vulnerable man for cryptocurrency jailed for 76 years
Today (Thursday 30 January) the men appeared at Manchester Crown Court to be sentenced for their roles.
More: https://t.co/RNT4WVaIGn pic.twitter.com/GaIWLPsgdB
— Greater Manchester Police (@gmpolice) January 30, 2025
Sam Kelly végül bejelentést tett a Pénzügyi Ombudsman Szolgálatnál, valamint az érintett két alkalmazás szolgáltatójánál is – így a pénzének jelentős részét visszakapta. Ezzel szemben Atkinson, mivel a saját kezűleg, még ha kényszer hatására is utalta el a pénzt, nem jogosult ilyen panasz benyújtására.
A „kriptózsebtolvajlás” tehát valós és egyre gyakoribb veszély a digitális vagyonokat birtoklók számára – főként a nagyobb összeggel rendelkező felhasználók esetében. A szakértők a nagyobb körültekintésre, és a hidegtárolók használatára figyelmeztetnek, különösen, ha valaki nyilvános helyen, feloldott telefonnal közlekedik.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.