Carl Erik Rinsch, a „47 Ronin” című film rendezője, március 18-án került letartóztatásra Nyugat-Hollywoodban, miután vádat emeltek ellene csalás és pénzmosás miatt. Az ügyészek szerint a Netflix által neki juttatott 11 millió dollárt nem a „White Horse” című sorozat gyártására fordította, hanem kriptovalutákba fektette és luxuscikkekre költötte.
A 11 millió dolláros átverés
A vádirat szerint Rinsch 2018-ban szerződést kötött a Netflix-szel, amely 44 millió dollárt biztosított a sci-fi sorozat elkészítésére. 2019-ben és 2020 elején további 11 millió dollárt igényelt, amit végül 2020. március 6-án utaltak át cége részére.
Az ügyben eljáró ügyvivő amerikai államügyész, Matthew Podolsky így nyilatkozott:
„A vád szerint Carl Erik Rinsch egy olyan tervet hajtott végre, amely során milliókat csalt ki egy videostreaming-szolgáltatótól, azt állítva, hogy a pénzt egy sorozat finanszírozására fordítja – de ez csak fikció volt.”
Ahelyett, hogy a pénzt a gyártásra költötte volna, Rinsch különféle számlákon keresztül utalta azt saját brókerszámlájára, ahol kockázatos értékpapír-kereskedésbe kezdett. Az összeg több mint felét két hónapon belül elvesztette.
A megmaradt pénzt sem a sorozat gyártására fordította: az ügyészek szerint inkább kriptovalutákba fektetett, és folytatta fényűző életmódját. Az állítások szerint közel 1,8 millió dollárt költött hitelkártya-tartozásokra, 1 milliót jogi költségekre, és 395 ezer dollárt luxushotelekre és bérleményekre.
Ez is érdekelhet: Akár 66 000 dollárra is visszaeshet a Bitcoin, mielőtt újra emelkedésnek indulna – állítja egy elemző
Luxuséletmód kriptopénzből
A vád szerint Rinsch 3,8 millió dollárt költött bútorokra és antik tárgyakra, többek között 638 ezer dollárt két matracra és 295 ezret luxuságyneműre. Emellett öt Rolls-Royce-t és egy Ferrarit vásárolt összesen 2,4 millió dollárért, valamint 652 ezer dollárt költött dizájner órákra és ruházatra.
A 47 éves rendezőt egy rendbeli csalással, egy rendbeli pénzmosással, valamint öt rendbeli, bűncselekményből származó pénzügyi tranzakcióval vádolják. Amennyiben bűnösnek találják, akár 20 év börtönt is kaphat a csalásért, további 20 évet pénzmosásért, valamint 10 évet minden egyes pénzügyi tranzakcióért.
Ez nem az első botránya Rinsch-nek. 2023-ban a „Conquest” című sorozat költségvetéséből állítólag 4 millió dollárt fektetett Dogecoinba, amiből 27 millió dolláros nyereséget termelt. Ekkor is közel 9 millió dollárt költött luxuscikkekre, többek között bútorokra, ruházatra, egy 380 ezer dolláros órára és prémium járművekre.
Az ügy jelenleg is folyamatban van, és a Netflix még nem nyilatkozott az esettel kapcsolatban.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.