A pekingi székhelyű Ázsiai Infrastrukturális Beruházási Bank (AIIB) 300 millió dollárt gyűjtött össze első kötvénykibocsátásával, amelyet a Euroclear blokklánc-alapú technológiájával valósítottak meg. A Euroclear ugyanazt a blokklánc-platformot használja, amelyet korábban a Világbank is alkalmazott.
Az AAA minősítésű kötvény 4%-os kamatot kínál, és 2027 januárjában jár le. Ez a kötvény a Euroclear elosztott főkönyvi technológiáján (DLT) keresztül került kibocsátásra. Ez az első alkalom, hogy egy ázsiai intézmény ilyen blokklánc-engedélyezett rendszert használt kötvénykibocsátásra, valamint az első USA dollárban denominált digitális kötvény a platformon.
A tranzakcióban kulcsszerepet játszott a Citigroup Inc. és a BMO Capital Markets. A Citi kezelte a kibocsátó és a befektetők közötti elosztási és elszámolási folyamatokat, míg a BMO Capital Markets társkereskedőként működött a Citi mellett, amely egyben a kibocsátási és fizetési ügynökként is tevékenykedett.
Domenico Nardelli, az AIIB pénztárosa kijelentette, hogy a bank értékelni fogja a másodlagos piac iránti keresletet, mielőtt további digitális kötvények eladását fontolgatná a következő évben. Ez az óvatos megközelítés tükrözi a digitális kötvények még fejlődő, de növekvő jelenlétét a fix kamatozású piacokon.
Az AIIB sikeres kibocsátása más nagy intézmények nyomdokaiba lép, amelyek szintén felfedezték a blokklánc-alapú kötvénykibocsátások lehetőségeit. Ilyen például a Világbank és az Európai Beruházási Bank, amelyek az elmúlt években hasonló digitális kötvényeladásokat hajtottak végre.
Ez a fejlemény jelentős mérföldkőnek számít a blokklánc-technológia integrációjában a hagyományos pénzügyi piacokba. Az elosztott főkönyvi technológia alkalmazásával az olyan intézmények, mint az AIIB, javíthatják az átláthatóságot, csökkenthetik a működési kockázatokat, és növelhetik a hatékonyságot a kötvénykibocsátási és kereskedési folyamatokban. Ahogy egyre több intézmény fogadja el a blokklánc-alapú technológiákat, ezek a fejlesztések szélesebb körű változásokat eredményezhetnek a globális fix kamatozású piacok működésében.
A Citi, a Mastercard és a JPMorgan nemrégiben egy magántőke-alap tokenizálásával kísérletezett egy megosztott főkönyvön keresztül az eszközök elszámolásához, elismerve az automatizálás és az adatszabványosítás terén elért hatalmas előrelépéseket a hagyományos pénzügyi modellekben.
A kötvényekkel kapcsolatban a japán Metaplanet Inc. nemrégiben bejelentette, hogy 6,3 millió dollár értékű Bitcoint vásárol kötvénykibocsátáson keresztül, ami jelentősen növelte a részvényárfolyamát.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.