Az XRP közel jár történelmi csúcsához, miközben a kriptoszabályozás új korszakba lép az Egyesült Államokban.
A Ripple (XRP) token árfolyama az elmúlt hónapban látványos, 73%-os emelkedést produkált, jelenleg 3,50 dolláron kereskednek vele, így alig marad el a 2018 elején elért, 3,84 dolláros történelmi csúcstól. Bár ma kisebb korrekció látható a piacon, a szélesebb kriptovaluta-szektor továbbra is erős lendületben van.
A felfutás hátterében nem csak a piaci hangulat áll. A múlt héten az amerikai Képviselőház elfogadta az első jelentős kriptoszabályozási törvényt, amely fordulópontot jelenthet a digitális eszközök amerikai kezelésében. A GENIUS Act (Guiding and Establishing National Innovation for U.S. Stablecoins) az első szövetségi keretrendszert hozza létre a stablecoinok szabályozására, és mostanra már törvényerőre is emelkedett.
A Ripple–SEC per végéhez közeledik
Az XRP szárnyalása annak ellenére történt, hogy a hosszú ideje húzódó per az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) és a Ripple között még nem zárult le. Bár felröppentek hírek részleges megállapodásokról és kifizetésekről, a per végleges lezárása még folyamatban van. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy mindkét fél már a végső szakaszban jár.
A befektető Justin Pope szerint az XRP számára most új távlatok nyílnak a pénzügyi szektorban. Az év elején a CME Group – a világ legnagyobb pénzügyi derivatívákat kínáló tőzsdéje – bevezette az XRP határidős ügyleteket, ami az intézményi érdeklődés erősödésére utal.
Ezzel párhuzamosan több pénzügyi szereplő is XRP-alapú ETF-ek indítására készül. A Ripple emellett beadta kérelmét egy országos banki engedély megszerzésére is, ami még nagyobb szabályozási biztonságot teremthet.
„Ahogy az XRP egyre meghatározóbbá válik a pénzügyi szektorban, úgy nő a valószínűsége, hogy bankok, vállalatok és kormányzati szereplők is használni fogják a Ripple hálózatát határokon átnyúló fizetésekre” – fogalmazott Pope. – „A következő öt évben ez a folyamat valószínűleg egyre látványosabb lesz.”
Pope ugyanakkor arra is figyelmeztet, hogy a piac már most is sok optimizmust árazott be az XRP jövőjét illetően. A kriptobefektetők általában előrelátók, így az árfolyam már most tükrözheti a jövőbeli várakozásokat.
Mi következhet?
A kriptovaluták árának jövőbeli alakulását Pope szerint nehéz pontosan előrejelezni:
„A kriptóárfolyamok megjósolása olyan, mintha vakon dobálnánk céltáblára.”
Ugyanakkor úgy véli, hogy a Trump-adminisztráció kripto-barát hozzáállása és az XRP-alapú pénzügyi termékek elterjedése hosszú távon jelentős értéknövekedést hozhat. Ez különösen akkor lehet igaz, ha a Ripple képes valódi alternatívát kínálni a globális bankközi utalásokat lebonyolító SWIFT-rendszerrel szemben.
„Ha ennek jelei a következő öt évben megjelennek, az XRP remekül teljesíthet. Az árfolyam talán kissé előreszaladt, de a Ripple továbbra is az egyik legígéretesebb projekt a valódi, gyakorlati felhasználás terén.”
Az XRP tehát egyelőre nemcsak a múlt emléke, hanem egyre inkább a pénzügyi szektor egyik komolyan vehető eszköze is lehet a közeljövőben.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.