Kvantumugrás a Bitcoin ellen

majorana 1 kvantumchip
google-newss

Kövess minket a Google Hírekben

A Microsoft nemrégiben egy új halmazállapot felfedezéséről számolt be, amely alapjaiban rengetheti meg a Bitcoin (BTC) biztonsági protokolljait. A Majorana 1 kvantumchip fejlesztése során a vállalat egy „topológiai szupravezetőt” alkalmazott, amely egy teljesen új fázisú anyag, különböző a szilárd, folyékony és gáz halmazállapotoktól.

Ez az új szupravezető anyag lehetővé teszi a Microsoft mérnökei számára, hogy Majorana fermionok segítségével kvantumbiteken (qubit) keresztül dolgozzanak fel adatokat. Habár a kvantumszámítás számos területen új lehetőségeket nyithat meg, mint például időjárás-előrejelzés vagy fehérjefolding-analízis, komoly fenyegetést is jelenthet a modern kriptográfiára, és így a Bitcoin biztonságára is.

A Bitcoin kvantumsebezhetősége: SHA-256 és ECDSA

A Bitcoin biztonságát jelenleg két alapvető kriptográfiai technológia biztosítja:

  1. SHA-256: egy hash függvény, amely egyedi „ujjlenyomatokat” hoz létre a tranzakciók és blokkok számára. Jelenleg ezt a rendszert klasszikus számítógépekkel lehetetlen visszafejteni, ami garantálja a Bitcoin-tranzakciók érvényességét. Azonban a Microsoft által fejlesztett topológiai qubitek jelentősen lecsökkenthetik a Grover-algoritmus végrehajtásához szükséges időt, amely hatékony támadást jelenthet a SHA-256 ellen.
  2. ECDSA (Elliptikus Görbe Digitális Aláírási Algoritmus): ez biztosítja, hogy a tranzakciók kizárólag azok által hajthatók végre, akik rendelkeznek a privátkulcsokkal. Klasszikus számítógépekkel a rendszer biztonsága gyakorlatilag feltörhetetlen, azonban a kvantumszámítógépek Shor-algoritmus által gyorsan megoldhatják az elliptikus görbe diszkrét logaritmus problémáját, ami veszélyeztetheti a Bitcoin-tranzakciók hitelességét.

Ez is érdekelhet: A legjobb kripto tárcák

A Microsoft kvantumugrása a Bitcoin ellen

Jelenleg a Bitcoin biztonsága azon alapul, hogy a brute-force támadásokhoz klasszikus számítógépeken is felfoghatatlanul nagy számú próbálkozásra lenne szükség. Azonban a kvantumszámítógépek ezt az időt radikálisan csökkenthetik, külső szemlélő számára „varázslatosnak” tűnő módon, kihasználva a kvantumfizikai jelenségeket.

A legveszélyeztetettebbek azok a Bitcoin-tárcák, amelyek nyilvános kulcsai már léteznek a blokkláncon, ilyen például Satoshi Nakamoto tárcája is, amely közel 100 milliárd dollár értékű BTC-t tartalmazhat.

Védekezés a kvantumtámadások ellen

A Bitcoin közösségén belüli viták már zajlanak arról, hogyan lehetne a rendszert kvantumbiztossá tenni. Egyes javaslatok a következő technológiák alkalmazását vetik fel:

  • CRYSTALS-algoritmusok
  • Lamport-aláírás
  • Winternitz-aláírás
  • SPHINCS+ protokoll

Ahogy a kvantumhardver fejlődik, és olyan bejelentések érkeznek, mint a Microsoft legfrissebb kvantumáttörése, a Bitcoin védelmében kulcsszerepet játszó kriptográfusoknak egyre nagyobb prioritást kell helyezniük az elővigyázatosságra. A Bitcoin hosszútávú biztonsága azon múlik, hogy időben sikerül-e felkészülni a kvantumkor kihívásaira.

 

Tájékoztatás

A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.

Ezt olvastad már?