Ez az FTX összeomlása óta a legnagyobb kriptobotrány

Kriptomagazin solana ftx
google-newss

Kövess minket a Google Hírekben

A kriptovilág egy újabb botránytól hangos: a LIBRA nevű token pillanatok alatt milliárdos értékűre duzzadt, majd szinte ugyanolyan gyorsan összeomlott, kiskereskedelmi befektetők százezreit hagyva veszteséggel. Az ügy hátterében a Solana ökoszisztéma két kiemelkedő projektje, a Jupiter és a Meteora állnak, melyek szerepe most komoly vizsgálat tárgyává vált.

Egy váratlan botrány

Február 14-én a kriptopiac egy átlagos napnak indult, de hamarosan a Solana egyik legnagyobb botrányává nőtte ki magát. A semmiből feltűnő LIBRA token hirtelen a figyelem középpontjába került, miután az argentin elnök, Javier Milei nyilvánosan támogatásáról biztosította.

Milei posztja lavinát indított el: a LIBRA ára percek alatt 4,55 dollárig emelkedett, piaci kapitalizációja pedig meghaladta a 4 milliárd dollárt. Azonban kiderült, hogy a token indulását már előre eltervezték: egyes bennfentesek már Milei bejelentése előtt nagy mennyiségben vásároltak belőle.

Alig néhány órával az egekbe szökés után a LIBRA ára 95%-ot zuhant, milliókat hagyva végleg elveszni a piacon.

Kelsier Ventures és Hayden Davis kapcsolata

A botrány egyik kulcsfigurája Hayden Davis, a Kelsier Ventures vezérigazgatója. Davis neve már korábban is felmerült kétes kriptoprojektek kapcsán, és a blockchain elemzések azt mutatják, hogy az általa vezetett Kelsier volt az egyik legnagyobb LIBRA-felhalmozó. Az árfolyamcsúcs elérése után Kelsierhez köthető címek gyorsan likvidálták vagyonukat, tovább növelve a zuhanás sebességét.

Davis tagadja a vádakat, de beismerte, hogy Kelsier Ventures egyes eszközei érintettek voltak a LIBRA-tranzakciókban.

Meteora: kulcsszereplő vagy bűnrészes?

A Meteora, a Solana DeFi ökoszisztémájának egyik meghatározó likviditásszolgáltatója, kulcsszerepet játszott a LIBRA likviditásának kezelésében. Az egyik vád szerint a Meteora lehetővé tette, hogy bennfentesek gyorsan és hatékonyan kiszálljanak, miközben a kiskereskedelmi befektetők csak a hirtelen árfolyamzuhanással szembesülhettek.

A botrány kirobbanása után a Meteora társalapítója, Ben Chow lemondott, elismerve, hogy rossz döntéseket hozott a cég vezetése során, de tagadta a bennfentes kereskedés vádjait.

Jupiter hallgatása kérdéseket vet fel

Bár a Jupiter DEX nem közvetlenül kezelte a LIBRA likviditását, a token kereskedésének fő platformja volt. A Meteorával való szoros kapcsolata miatt azonban felmerült a gyanú, hogy a Jupiter vezetői is tudhattak a LIBRA botrányos mechanizmusairól.

A vádakat tovább erősíti, hogy egy Jupiterhez köthető cím kisméretű LIBRA tranzakciókat hajtott végre az árfolyamösszeomlás előtt.

A Jupiter vezérkara egy jogi vizsgálat elindításával próbál reagálni, de a kérésükre kiválasztott jogi iroda, Fenwick & West, korábban az FTX jogi manővereiben is közreműködött, ami további aggályokat vetett fel.

Solana vezetősége hallgat

A LIBRA-krách komoly hatással volt a Solana árfolyamára is: a SOL token 205 dolláros csúcsról 161 dollárig esett. Ennek ellenére a Solana hivatalos vezetése eddig nem kommentálta az ügyet.

A LIBRA botrány további jogi és szabályozási következményekkel is járhat, de egyelőre nem történt hivatalos fellépés az ügyben.

 

Tájékoztatás

A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.

Ezt olvastad már?