A Bubblemaps blockchain elemzői állítják, hogy a Libra és a Melania memecoinok hátterében ugyanaz a csapat állhat, amely manipulálta mindkét projektet. Az onchain adatszolgáltató szerint a Melania token alkotójához köthető tárcák tranzakciókat folytattak a Libra tokennel is, amelyek során sniperek és belső szereplők jelentős profitot realizáltak mindkét tokenből.
Gyanús tranzakciók és belsős kereskedés
A Libra token múlt pénteken jelent meg a piacon, s azonnal elnyerte Javier Milei, Argentína elnökének támogatását. A token ára pillanatok alatt az egekbe szökött, de gyorsan összeomlott, amikor a belsős szereplők 107 millió dollárt vontak ki kereskedési díjak és likviditási alapok formájában.
Hasonló forgatókönyv zajlott le januárban a Melania memecoin esetében is, amelyet az Egyesült Államok első hölgye támogatott. A token piaci kapitalizációja villámgyorsan nőtt, majd élesen visszaesett.

A Bubblemaps bizonyítékai
A Bubblemaps közérdekű jelentésében részletesen elemezte a tranzakciós mintákat, amelyek szerint egy kulcsfontosságú Solana-tárca, a „P5tb4” 2,4 millió dollárt gyűjtött be Melania tokenekkel végzett sniperekből, majd ezt az összeget egy Avalanche-alapú EVM tárcába, a „0xcEA„-ba továbbította. Ez utóbbi tárca pedig közvetlenül kapcsolatba hozható a Melania token alkotójával.
Hónapokkal később a Bubblemaps azt is észlelte, hogy a 0xcEA cím (keresztláncú swapokon keresztül) finanszírozta a DEfcyK című tárcát, amely a Libra fő alkotójához köthető. Ezt a tárcát a Solscan platform „team wallet”-ként is címkézte.
A Bubblemaps elemzései továbbá arra is rámutattak, hogy más tokenek, mint a TRUST, KACY, VIBES és HOOD is azonos entitás irányítása alatt állhatnak, jelezve egy központosított piacmanipulációt.
Politikai botrány is kibontakozott
Az ügy politikai dimenziót is kapott, amikor Javier Milei elnök ellen csalási vádat emeltek a Libra tokenhez való kötődése miatt, miután az eszköz értéke 95%-kal visszaesett. Milei tagadta, hogy bárminemű előzetes ismerettel rendelkezett volna a projekt belső működéséről.
NEW: The Milei-endorsed Libra token was an “open secret” in memecoin circles weeks before its $100M rug pull, says Jupiter Exchange. pic.twitter.com/VNq2B7KiKJ
— Cointelegraph (@Cointelegraph) February 17, 2025
A Bubblemaps elemzői tovább folytatják a nyomozást, hogy azonosítsák a projektek mögött álló entitást. Az ismert kriptovaluta nyomozó, CoffeeZilla is bejelentette, hogy vizsgálja az ügyet, valamint kapcsolatba lépett a Libra projekt egyik tanácsadójával, Hayden Davisszel, aki további részleteket fedhet fel.
Ez is érdekelhet: Észt csalók bűnösnek vallották magukat az 577 millió dolláros Ponzi-sémában
A botrány továbbra is összeesküvés-elélmények táptalaja, miközben a kriptoközösség figyeli, hogy milyen lépések történnek a manipulátorok felelősségre vonása ügyében.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.