Egy friss elmélet szerint Jack Dorsey, a Twitter egykori vezérigazgatója lehet a Bitcoin titokzatos megalkotója, Satoshi Nakamoto. Az elméletet Sean Murray, a deBanked főszerkesztője vetette fel, aki szerint több érdekes egybeesés is alátámasztja ezt a feltételezést.
Egybeesések és érvek
Murray szerint Dorsey már egyetemi évei alatt érdeklődött a cypherpunk kultúra iránt. Egy Adam Back által készített Hashcash RSA logós pólót viselt, kriptográfiai hírleveleket olvasott, és egy olyan egyetemi kurzuson vett részt, amely a kriptográfiával foglalkozott.
Egy másik érdekesség, hogy Dorsey 2003-ban egy önéletrajzában beszélt arról, hogy hajnalban, éjjel 4 óra körül dolgozott titkosítási projekteken. Murray szerint ez azért jelentős, mert az eredeti Bitcoin kóddokumentáció időbélyegzői is jellemzően ilyen időpontokat mutatnak.
A teória szerint Dorsey már korábban is beszélt arról, hogy csökkentené a függőségét az amerikai dollártól, és olyan rendszert hozna létre, amely pénz nélkül teszi lehetővé az árucsere-kereskedelmet. Ezenkívül Twitter-profiljában korábban említette, hogy tengerész, ami érdekes összefüggésbe hozható az eredeti Bitcoin kódban szereplő mondással: „Soha ne menj tengerre két kronométerrel – vigyél egyet vagy hármat.”
WHY JACK DORSEY IS SATOSHI NAKAMOTO
Jack Dorsey was:
1 of ~1,300 confirmed cypherpunks in 1996 (his UMR email)
Wore an Adam Back t-shirt in the UMR yearbook
UMR students were called Miners
Was a CompSci & Math major with an interest in crypto
Member of ACM in 1997 to at…
— Seán Murray (@financeguy74) February 15, 2025
Kaliforniai kapcsolat és születésnapok
Murray szerint további bizonyíték lehet az is, hogy 2009-ben Satoshi Nakamoto véletlenül belépett egy IRC chatbe, ahol a tartózkodási helyét Kaliforniának azonosították. Ekkor Dorsey szintén Kaliforniában élt és dolgozott.
Az elmélet egy másik érdekessége, hogy az első Bitcoin-tranzakcióra Dorsey édesanyjának születésnapján került sor, míg Satoshi a Bitcoin fórumhoz éppen Dorsey születésnapján csatlakozott. Murray még egy további egybeesést is talált: szerinte Satoshi utolsó bányászott blokkja Dorsey édesapjának születésnapjára esik.
Ez is érdekelhet: Az HBO leleplezte a dokumentumfilmjében Satoshi kilétét
BitMEX Research cáfolja az elméletet
Bár az elmélet izgalmasnak tűnik, a BitMEX Research elemzői nem értenek egyet Murray állításaival. Szerintük nehéz pontosan meghatározni, hogy Satoshi mikor hagyta abba a Bitcoin bányászatát, mivel az úgynevezett „Patoshi-minta” az idők során változott.
A BitMEX Research szakértői továbbá megkérdőjelezték azt az állítást is, hogy Satoshi utolsó bányászott blokkja Dorsey édesapjának születésnapjára esik, mivel szerintük nem lehet biztosan megállapítani, hogy melyik volt Satoshi utolsó blokkja.
Satoshi eltűnése és Dorsey karrierje
Murray elmélete szerint Satoshi utolsó üzenete nagyjából egy hónappal azután született, hogy Dorsey 2011-ben a Twitter vezérigazgatója lett, miközben a Square nevű cég élén is állt. Ez alapján feltételezi, hogy Dorsey túlságosan elfoglalt lett ahhoz, hogy továbbra is aktívan részt vegyen a Bitcoin fejlesztésében.
Bár az elmélet számos érdekes egybeesésre hivatkozik, egyelőre semmilyen konkrét bizonyíték nem támasztja alá, hogy Jack Dorsey valóban Satoshi Nakamoto lenne.
Olvasd el ezt is: Milyen kriptóba fektessek?
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.