Újabb fordulatot vett a Bitcoin titokzatos alkotójának kilétét övező történet: James Murphy kriptovalutákkal foglalkozó ügyvéd szerint az Egyesült Államok kormánya már évek óta tudja, ki is valójában Satoshi Nakamoto.
A vád szerint a Belbiztonsági Minisztérium (DHS) ügynökei még 2019 előtt találkoztak azokkal a személyekkel, akik a Bitcoin rendszerének létrehozásában közreműködtek. Murphy nemcsak kijelentést tett, hanem jogi lépést is: pert indított a DHS ellen, amelyben egy 2019-es konferencián elhangzott nyilvános nyilatkozatra hivatkozik.
A keresetben egy bizonyos Rana Saoud nevű ügynök nyilatkozatára utal, aki állítólagos előadásában arról beszélt, hogy egy kollégája szeretett volna interjút készíteni Satoshi Nakamotóval. A történet szerint az ügynökök Kaliforniába utaztak, ahol megállapították, hogy a Bitcoin nem egyetlen személy műve, hanem négy ember közös munkája.
Bár a videó és az audioanyag elérhető a YouTube-on, azok hitelességét nem lehet megerősíteni. A DHS nem reagált a megkeresésekre, és bírósági dokumentumban sem nyilatkozott az ügyről.
A Bitcoin aranykincse
A Satoshi kiléte körüli találgatások messze túlmutatnak a kíváncsiságon. Az anonim alkotó birtokában ugyanis állítólag 1,1 millió Bitcoin van – mai árfolyamon körülbelül 85 milliárd dollár értékben. Tekintve, hogy a Bitcoin teljes készlete 21 millió érmére van korlátozva, egy ekkora mennyiség mozgása komoly hatással lenne a piacra.
A Coinbase is figyelmeztetéseiben kockázati tényezőként említi, hogy Satoshi kilétének felfedése – és esetleges pénzmozgása – megrázhatja a kriptopiacot.
Az évek során számos elmélet született arról, hogy ki állhat a Satoshi álnév mögött. Legutóbb a Twitter társalapítója, Jack Dorsey neve került elő – bár ő maga tagadta, hogy köze lenne a Bitcoin születéséhez. 2024 októberében egy dokumentumfilm Peter Todd fejlesztőt nevezte meg Satoshiként, amit ő „nevetségesnek” nevezett.
Craig Wright, aki régóta állítja, hogy ő Satoshi, idén bírósági elmarasztalásban részesült, miután megsértett egy bírósági végzést az Egyesült Királyságban.
Újabb fejezet
Most James Murphy is beírta magát a Satoshi-legendáriumba. Az ügyvéd célja a DHS által állítólagosan készített interjú részleteinek nyilvánosságra hozatala a Szabadságjogok Törvényére (FOIA) hivatkozva. Bár az ügy kimenetele még bizonytalan, a per újabb fejezettel bővíti a világ legismeretlenebb milliárdosának történetét.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.