A spekulatív kereskedésben a piac természeténél fogva mindig lesznek nyertesek és vesztesek, ahol a vesztesek tőkéje áramlik a nyertesek zsebébe. A győztes csoport általában egy okos kereskedőkből álló kisebbség, akik valamilyen előnyt tudnak kihasználni a vesztes többséggel szemben.
Ezt a dinamikát szemlélteti egy nemrégiben történt eset, amelyet a Lookonchain tárt fel, két erősen ellentétes eredménnyel a mém coin kereskedés terén. Egyik oldalon egy okos kereskedő 3 000 dolláros kezdeti befektetéséből 9 millió dollárnyi realizálatlan nyereséget ért el. Ezzel szemben egy másik kereskedő 43 500 dollárnyi Solanát (SOL) veszített el, miközben mém coinokat vásárolt „lemaradástól való félelem” (FOMO) miatt.
Mém coin kereskedés: „nyertesek” vs. „vesztesek”
Az említett példa alapján a Lookonchain egy olyan entitást azonosított, amely 3000-szeres hozamot ért el a GNON token kereskedésével, négy pénztárcát használva. Először 56 millió GNON-t vásárolt 3,000 dollárért három különböző pénztárcán keresztül, majd eladott belőle egy kis részt. Jelenleg négy pénztárcán összesen 55,28 millió GNON-t tart, amelyek névértéke több mint 9 millió dollár.
This guy turned $3K into $9M in just 3 days, a 3000x return!
He spent only $3K to buy 56M $GNON via 3 wallets and sold a small part.
He currently holds 55.18M $GNON across 4 wallets, worth more than $9M!
Wallets:
4zYDZFgowjRYExR4sjCmFyuu2gAxqh2agnwWGzcdtzAm… pic.twitter.com/CrH0wQvuyf— Lookonchain (@lookonchain) October 20, 2024
Ezzel szemben egy másik kereskedő öt különböző mém coint vásárolt öt órán belül, miután azok jelentős árnövekedést mutattak. A FOMO jelenségét példázva a legrosszabb időzítéssel lépett be a piacra, és a csúcsérték közelében vásárolt. Később pánikszerűen eladta pozícióinak egy részét alacsonyabb áron, körülbelül 274 SOL értékű, azaz körülbelül 43,500 dolláros veszteséget realizálva.
Please don't buy out of #FOMO!
Yesterday, a trader #FOMO bought 5 #MEMEcoins in just 5 hours and lost money on each one, with a total loss of 274 $SOL($43.5K) and an ROI of -67.89%.https://t.co/aIh2v57Oeo pic.twitter.com/doBpWTkGSH
— Lookonchain (@lookonchain) October 20, 2024
Okos kereskedők, bennfentesek, influencerek és a „Nagyobb bolond elmélet”
Gyakran a bennfentesek vagy a nagy befolyással bíró személyek kihasználhatják pozíciójukat, mint előnyt, hogy nyerjenek a lakossági befektetők ellen. A Finbold például egy nemrégiben megjelent cikkében egy okos kereskedőről vagy bennfentesről számolt be, aki kétszer is 3 millió dollárnyi nyereséget ért el.
Ez az előny, valamint a jó és rossz kereskedési időzítés jól példázza az olyan spekulatív eszközökkel való kereskedés kockázatait, mint a mém coinok. Pénzügyi szakértők gyakran figyelmeztetnek egy olyan buborék kialakulására, amelyben nincs valós gazdasági értékteremtés, csak az a várakozás, hogy az eszköz ára kizárólag spekulatív kereslet miatt fog emelkedni. Ezt a viselkedést a „Nagyobb bolond elmélet” tanulmányozza, amely leírja, hogy a „bolondok” azzal a várakozással vásárolnak, hogy egy „nagyobb bolond” később magasabb áron fogja megvenni tőlük.
Ez is érdekelhet: Kriptorobot 40% kedvezménnyel – 3Commas x Kriptomagazin
Az Európai Központi Bank (EKB) egy nemrégiben megjelent tanulmányában kijelentette, hogy a Bitcoin (BTC) is osztozik ezen a jellemzőn a mém coinokkal. A BTC elemzői szerint ez „a Bitcoin elleni hadüzenetnek” tekinthető.
„Nakamoto (2008) eredeti ígérete, hogy egy jobb globális fizetőeszközt biztosít a világnak, nem valósult meg. Ehelyett egyre inkább a Bitcoin, mint befektetési eszköz került előtérbe, magas tőkenyereséget ígérve. Az ezen befektetési víziót hirdetők kevés erőfeszítést tesznek annak érdekében, hogy a Bitcoint egy gazdasági funkcióhoz kapcsolják, amely igazolná annak értékelését.” – Európai Központi Bank
A mém coinok kockázatai: A győztesek is válhatnak vesztesekké
A mém coinok esetében ezek a kockázatok fokozódnak, mivel alacsony likviditású eszközökről van szó, amikor még a nyertesek is válhatnak vesztesekké azáltal, hogy néha nem tudják realizálni ideiglenes nyereségüket likviditási problémák vagy piaci manipulációk miatt.
A spekulatív kereskedés világa gyakran kedvez az okos és jól időzített döntéseknek, de hatalmas kockázatokat is rejt magában, különösen a mém coinok piacán, ahol a gyors nyereségek és veszteségek mindennaposak. A megfelelő stratégia és a piac működésének megértése elengedhetetlen a sikeres kereskedéshez.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.