Az NFT piactér, az OpenSea, ideiglenesen felfüggesztette új airdrop jutalmazási rendszerét, miután a felhasználók kritikát fogalmaztak meg annak mechanikájával kapcsolatban.
Új mechanizmusok és XP rendszer bevezetése
Január 28-án az OpenSea elérhetővé tette OS2 nevű frissített piacterének bétaverzióját. Az új verzióban bevezettek egy pontgyűjtő rendszert, amely hozzájárult a felhasználók jogosultságához a SEA token airdropban való részvételhez.
A közösség egy része azonban elégedetlenségét fejezte ki az úgynevezett XP (Experience Points) rendszer miatt. A kritikusok szerint az új mechanizmus nem támogatta kellőképpen az alkotókat, elősegítette a wash tradinget (manipulatív kereskedést), és a platform díjainak növelését helyezte előtérbe.
A felhasználói visszajelzések hatására Devin Finzer, az OpenSea társalapítója és vezérigazgatója bejelentette, hogy a platform visszalép, és ideiglenesen szünetelteti az XP jutalmakat a listázásért és licitálásért. Ehelyett az OpenSea az XP shipments nevű új mechanizmusra fog összpontosítani, amelyet február 14-én vezettek be.
we’ve heard the feedback on the current XP system, and we’re putting a pause on XP given directly for listing and bidding
while we don’t think liquidity rewards are inherently bad (see more below), we understand that there are a lot of strong emotions towards point systems, and…
— dfinzer.eth | opensea (@dfinzer) February 18, 2025
NFT közösség reakciója: „Blur farming szteroidokon”
Bár az OpenSea azzal reklámozta a fejlesztést, hogy „újragondol mindent”, a közösség tagjai gyorsan összehasonlították a rendszert a Blur platform mechanizmusaival. Egy ismert NFT gyűjtő és influenszer, Wale, „Blur farming szteroidokon” kifejezéssel illette az OpenSea új jutalmazási rendszerét.
Wale szerint a legnagyobb XP gyűjtők kereskedési tevékenysége extrém mértékűvé vált. A mechanizmus lehetővé tette, hogy egy kereskedő licitáláskor eladja az NFT-t a következő gyűjtőnek, majd visszavásárolja – mindezt tőkekockázat nélkül.
The trading activity of the top Opensea $SEA airdrop farmers is absolutely crazy.
Let’s take a look at DE777, the top XP farmer of the last 24 hours.
As soon as one of his bids is triggered, he immediately dumps the NFTs on the next farmer, sometimes within seconds of his bid… pic.twitter.com/q9MAT9XZrN
— wale.moca (@waleswoosh) February 17, 2025
A Blur esetében volt egy 60 perces, majd 30 percre csökkentett „cool-off” időszak két adásvétel között, az OpenSea azonban nem alkalmazott ilyen korlátozást, így elősegítette a magas frekvenciájú kereskedést. Ráadásul míg a Blur fenntartott egy minimális jogdíjat az alkotók számára, az OpenSea eltörölte a jogdíjakat, így a felhasználók teljesen kockázatmentesen farmolhatták az XP-t.
Ez is érdekelhet: Összeesküvés-elméletek, és politikai botrány a kriptovilágban: A Libra és a Melania memecoinokat ugyanaz az entitás kezelhette
XP rendszer hatása és a közösség reakciója
Egy felhasználó rámutatott arra, hogy a lista élén álló airdrop farmerek közül egy már több mint 20 000 dollárnyi díjat fizetett be az OpenSea-nek pusztán a kereskedési aktivitása révén. A közösség egyik tagja így fogalmazott:
„Ezek az emberek lényegében ugyanazokat az NFT-ket adják-veszik, egymás ajánlataira licitálnak, és ezzel versengenek a pontokért.”
Más felhasználók pedig arra panaszkodtak, hogy az XP kampány teljes mértékben figyelmen kívül hagyta az alkotókat, fejlesztőket és művészeket.
Az OpenSea végül bejelentette, hogy a listázás és licitálás helyett mostantól az NFT vásárlása és tartása fog több XP pontot érni. Bár egyesek meglepődtek a változáson, a platform reakciója a felhasználói visszajelzésekre pozitív fogadtatásra talált.
Az OpenSea új stratégiája tehát a kereskedési ösztönzők csökkentése és az NFT-k valódi értékének előtérbe helyezése felé mutat. A kérdés azonban továbbra is az, hogy a változások képesek lesznek-e megőrizni a platform népszerűségét és biztosítani a fenntartható fejlődést az NFT piacon.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.