Újabb politikust ért hekkertámadás: ezúttal a brit parlament alsóházának vezetője, Lucy Powell X (korábban Twitter) fiókját törték fel, hogy egy hamis, Solana-alapú mémérmét, a House of Commons Coin-t (HOC vagy HCC) reklámozzák.
A 70 ezer követővel rendelkező, hitelesített fiókon keresztül a támadók „közösségi alapú digitális valutaként” mutatták be a HOC tokent, amely „a nép erejét hozza el a blokkláncra.” A poszt tartalmazott egy hamis tokenkontrakt címet és egy DexScreener linket is, amely egyébként valós tokenelemző oldal.
A Powell-csapat megerősítette a BBC-nek, hogy a fiókot valóban feltörték, és gyorsan léptek a hozzáférés visszaszerzése érdekében. A támadás részletei egyelőre nem ismertek, vagyis nem tudni, hogyan jutottak hozzá a hackerek a fiókhoz.
A HOC token iránti érdeklődés mindenesetre minimális volt: a DexScreener adatai szerint csak 616 tranzakciót hajtottak végre, összesen 58 ezer dollárnyi forgalommal, és a piaci kapitalizáció mára mindössze 3 ezer dollárra esett vissza.

Egyre több híresség és politikus X-fiókját célozzák a kriptós csalók
A Powell-ügy nem elszigetelt eset: egyre gyakoribb, hogy ismertebb személyiségek – különösen politikusok – fiókjait törik fel kriptovalutás átverések céljából. Márciusban például Ghána elnöke, John Mahama X-fiókját törték fel, hogy egy „Solanafrica” nevű mémérmét promózzanak. A posztok szerint az érmét Ghána, a Solana és a Világbank közösen indította volna Afrikai fizetési megoldásként – természetesen ez is teljes átverés volt.
Korábban hasonló támadások érték többek között José Luis Espert argentin képviselőt és Leni Robredo volt Fülöp-szigeteki alelnököt is, akiknek nevében szintén hamis projekteket hirdettek.
Ez a hullám visszaidézi a 2020–2021-es időszakot, amikor Elon Musk, Barack Obama, Bill Gates és Jeff Bezos Twitter-fiókjait is feltörték, szintén kriptós célzattal.
A politikusok valódi tokenpromóciói megnehezítik a csalások felismerését
Az eseteket még nehezebb megítélni az utóbbi időszakban, mivel egyre több politikus valóban részt vesz saját mémérmék indításában. Idén januárban Donald Trump bejelentette a saját „TRUMP” nevű tokenjét, míg felesége, Melania Trump a „MELANIA” tokent reklámozta.
Javier Melei, Argentína elnöke is népszerűsített egy „LIBRA” nevű tokent, ami később összeomlott, politikai botrányt és vizsgálatot eredményezve. Nemrég pedig Faustin-Archange Touadéra, a Közép-afrikai Köztársaság elnöke indította el a CAR Coin-t, egy videó kíséretében.
A sok, valós és hamis tokenpromóció között a közönség egyre nehezebben tudja megkülönböztetni, hogy mikor van szó valódi politikai támogatásról és mikor egy átverésről.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.