A híres pénzügyi oktató és a Gazdag papa, szegény papa című könyv szerzője, Robert Kiyosaki határozott kijelentéssel állt elő: a világgazdaság recesszióba került. A befektető szerint mindez nem meglepetés, hanem egy több mint egy évtizede megjósolt folyamat eredménye, amelyről már a Rich Dad’s Prophecy című könyvében is írt 2012-ben.
Infláció, munkanélküliség és gazdasági félelmek
Kiyosaki szerint a jelenlegi helyzetet emelkedő infláció és növekvő munkanélküliség jellemzi – ezek pedig egyértelmű jelei a recessziónak. Március 26-án az X (korábbi Twitter) platformon azt írta:
„A tény az, hogy a világ recesszióban van. Az infláció emelkedik, és a munkanélküliség is nő.”
Bár a recesszió sokak számára félelmetes lehet, Kiyosaki szerint ez egyben lehetőséget is kínál azoknak, akik hajlandók tanulni és alkalmazkodni.
„A legfontosabb kérdés: mit kezdesz ezzel a recesszióval? Gazdagabbá vagy szegényebbé tesz? A választás a tiéd – és az oktatás lehet ingyenes is.”
Is The WORLD in a RECESSION?
I say “Yes.” And I have been doing my best to warn people since I wrote Rich Dad ‘s Prophecy in 2012.
Q: Is it too late to learn and make changes?
A: NO. But time on your side and time is always an asset to you.
In my previous X I compared…
— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) March 26, 2025
Vitatott jóslatok, alternatív befektetések
Noha Kiyosaki korábban is gyakran figyelmeztetett a piacok összeomlására, sok előrejelzése nem vált valóra, ami miatt kritikusai szenzációhajhásznak tartják. Ennek ellenére Kiyosaki következetesen hangsúlyozza a vagyonvédelem fontosságát, és alternatív eszközöket javasol, mint például arany, ezüst és Bitcoin (BTC).
A kriptovalutával kapcsolatban továbbra is rendkívül optimista:
„A Bitcoin a történelem legnagyobb lehetősége” – állítja, akár 500 000 dolláros árfolyammal is számolva.

A mainstream elemzők is recesszióra figyelmeztetnek
Kiyosaki kijelentésével párhuzamosan a hivatalos statisztikák és gazdasági kutatások is komoly aggodalomra adnak okot. A Conference Board legfrissebb felmérése szerint a fogyasztók jövőbe vetett bizalma 12 éves mélypontra süllyedt, az index 65,2 pontra csökkent márciusban – ez jóval a recessziós küszöbérték (80 pont) alatt van.
A Michigan Egyetem és a New York-i Fed kutatásai szintén azt mutatják, hogy egyre nő a pénzügyi pesszimizmus az amerikai háztartások körében.
Eközben a Rosenberg Research jelentése szerint az Egyesült Államokban már 44 államban nőtt legalább 0,5 százalékponttal a munkanélküliség a ciklikus mélyponthoz képest – ez szintén klasszikus előjele a recessziónak.
A gyengülő munkaerőpiac, a vámok miatti áremelkedés és a szövetségi kiadáscsökkentések együttesen nyomást gyakorolhatnak a jövedelmekre, visszafogva a lakossági fogyasztást.
Olvasd el ezt is: Akár 66 000 dollárra is visszaeshet a Bitcoin, mielőtt újra emelkedésnek indulna – állítja egy elemző
Merre tovább?
Bár a magas jövedelmű és fiatalabb fogyasztók még viszonylagos ellenállóképességet mutatnak, az általános kép egyre borúsabb. Kiyosaki üzenete: ne félj, hanem készülj fel – és tanulj. Akár igaza lesz ezúttal, akár nem, a gazdasági bizonytalanság új lehetőségeket is rejthet magában.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.