Oroszország az elmúlt időszakban fokozott érdeklődést mutatott a kriptovaluták, például a Bitcoin (BTC) iránt. Friss hírek szerint a digitális valutákat most már hivatalosan is elismerik, mint egyfajta tulajdont a nemzetközi kereskedelmi elszámolásokban. Ez egy új törvény része, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök hagyott jóvá. Az elnök most először kifejezetten nyitott a kriptovaluták felhasználására a kereskedelemben, mindezt egy kísérleti jogi rezsim (ELR) keretében.
Az új törvény középpontjában a bányászat áll
Az új szabályozás szerint a kriptovaluták értékesítése és bányászata mentesül az általános forgalmi adó (ÁFA) alól. Ez az adókedvezmény, amely a hagyományos pénzügyi tranzakcióknál megszokott terheket csökkenti, várhatóan arra ösztönzi az embereket és a vállalkozásokat, hogy szabadabban foglalkozzanak a kriptovalutákkal.
A bányászok jövedelmét „természetbeni jövedelemként” kategorizálják, amely piaci alapú adóztatás alá esik, és a bányászati költségek levonhatók. További fontos részlet, hogy a vállalati szervezetek 2025-től kezdve szokásos, 25%-os társasági adót fizetnek a bányászatból származó bevételeik után.
Ez is érdekelhet: Új bevételit rekordot ért el az Uniswap, meglódult vele az $UNI token is
Ugyanakkor a bányászati létesítmények üzemeltetőinek kötelességük bejelenteni az adóhatóságnak, hogy kik veszik igénybe szolgáltatásaikat. Azok, akik elmulasztják az információ időben történő közlését, akár 40 000 rubeles büntetéssel is számolhatnak.
Adózás a kriptovalutás nyereségek után
Az új orosz törvény egyik legkiemelkedőbb eleme a kriptovalutákból származó nyereség adózásának világos rendszere. Egy kétszintű adórendszer lép életbe, amely minden olyan személyre vonatkozik, aki vásárol, elad, vagy kereskedik digitális valutákkal, például Bitcoinnal. Az éves jövedelem 2,4 millió rubelig 13%-os, az e fölötti összegek pedig 15%-os adó alá esnek.
Az új törvény számos szempontot megvilágít. Egyrészt lehetővé teszi, hogy a digitális valuták, mint például a Bitcoin, nagyobb szerepet játsszanak Oroszország gazdaságpolitikájában, miközben erősíti az állam ellenőrzését az iparág felett.
Másrészt ez a lépés Putyint egyre inkább a pro-kripto vezetők közé emeli, Donald Trump mellett. Az új szabályozás egyúttal Oroszország dedollarizációs törekvéseinek fontos állomása is.
Oroszország ezen döntése nemcsak a kriptovaluták elfogadását erősíti, hanem a globális gazdasági stratégiákban is jelentős változásokat hozhat. Az idő fogja megmutatni, hogy az új szabályozások mennyire lesznek sikeresek mind a belföldi, mind a nemzetközi kereskedelem szempontjából.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.