Oroszország Legfelsőbb Bírósága egyre aktívabb szerepet vállal a kriptovaluták jogi helyzetének meghatározásában – írja a Bitcoin.com. Legújabb kezdeményezése céljául tűzte ki a digitális eszközök vagyontárgyként való elismerését a büntetőeljárások során. A TASS hírügynökség február 20-i jelentése szerint Irina Podnosova, a bíróság elnöke erről egy, a bírák és Vlagyimir Putyin orosz elnök részvételével tartott találkozón beszélt.
Podnosova rámutatott, hogy a kriptovaluták terjedése az orosz gazdaságban egyre gyakrabban vezet bűncselekményekhez, ahol a digitális eszközök a bűncselekmény eszközeként, a bűnözésből származó jövedelemként vagy magának a bűncselekménynek a tárgyát képezhetik. Ennek érdekében a Legfelsőbb Bíróság egy jogalkotási kezdeményezést dolgoz ki, amely a digitális valuták vagyontárgyként való elismerését célozza a büntetőeljárásokban.
#Russia Moves to Classify Crypto as Property in Criminal Cases!
⚖️ Supreme Court pushes for new crypto laws
Goal: Track, freeze & seize illegal assets
More strict rules for #Bitcoin and digital assetsIs this a step toward #crypto legitimacy or control?#CryptoNews pic.twitter.com/UG7aJj59RX
— Blockpto.com (@blockpto) February 22, 2025
Ez a lépés megerősítheti a hatóságok lehetőségeit a kriptovalutához köthető bűncselekmények nyomon követésében, a digitális eszközök befagyasztásában és elkobzásában.
Ez nem az első alkalom, hogy az orosz igazságszolgáltatás foglalkozik a kriptovaluták jogi helyzetével. Már 2019-ben hoztak egy olyan döntést, amely szerint a bitcoin rubelre történő átváltása pénzmosásnak minősül, amennyiben az átváltás illegális tevékenységből származik, különösen a kábítószerrel kapcsolatos ügyletek esetében. 2021-ben pedig a bíróság kimondta, hogy a WebMoney rendszerben használt WMZ elektronikus valuta polgári jogi értelemben vett vagyontárgyként kezelendő.
Ez is érdekelhet: „Senki sem érdemel életfogytiglant adócsalás miatt” – állítja a Silk Road alapítója
Oroszországban a bűncselekmények eloszlása viszonylag stabil: a tulajdon elleni bűncselekmények a teljes bűnesetek 38%-át, az erőszakos bűncselekmények 24%-át, míg a közrend elleni bűncselekmények szintén 24%-ot tesznek ki. A digitális valuták egyre növekvő szerepe azonban jogi változtatásokat tesz szücségessé.
A kriptovaluták hivatalos vagyontárgyként való elismerése segítheti az orosz hatóságokat az illegális digitális eszközök elleni fellépésben. Ez az intézkedés része annak a globális tendenciának, amely a kriptovaluták szabályozásának és jogi kereteinek kialakítására irányul.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.