A német kormány több mint 2,3 milliárd dollárnyi profitotól esett el, miután 2024 nyarán – még jóval a jelenlegi árfolyamemelkedés előtt – eladta Bitcoin-készletét. A lépést az Arkham nevű blokklánc-elemző cég hozta nyilvánosságra, és azóta a döntést a kriptoközösség és szakértők is erősen vitatják.
A „German Government (BKA)” névvel ellátott kriptotárca 49 858 Bitcoint értékesített, összesen 2,89 milliárd dollárért, átlagosan 57 900 dolláros árfolyamon, több tranzakció során, 2024 júniusában és júliusában. Az eladott Bitcoin-mennyiséget eredetileg a Movie2k nevű, mára megszűnt kalózfilmes oldal üzemeltetőitől kobozták el.
A jelenlegi piaci helyzet alapján – a Bitcoin ára május 19-én meghaladta a 104 000 dollárt – a kormány által eladott BTC most több mint 5,24 milliárd dollárt érne. Ez azt jelenti, hogy több mint 2,35 milliárd dollár profitot bukott el Európa legnagyobb gazdasága, ami újabb kérdéseket vet fel a kormányzati kriptoeszköz-kezelés hatékonyságával kapcsolatban.
„Ha megtartották volna a készletet, most 5,24 milliárd dollárt érne” – közölte az Arkham egy május 19-i X (korábban Twitter) posztban.
A kriptotárca aktivitása már 2024. június 19-én gyanút keltett, amikor 6 500 BTC-t mozgatott, több mint 425 millió dollár értékben. A tranzakciók alapján sokan arra következtettek, hogy a kormány sürgősen akart likviditáshoz jutni, ami nem tette lehetővé az optimális értékesítést.
Miguel Morel, az Arkham Intelligence alapítója szerint a német kormány eljárása inkább kapkodónak tűnt:
„A legutolsó dolog, amit vártam volna, hogy öt különböző tőzsdére viszik, és piaci áron próbálják eladni” – nyilatkozta a Cointelegraphnak az EthCC 2024 konferencián. Úgy tűnik, minél több likviditást akartak kisajtolni az egyes order bookokból.”
A piaci szereplők attól tartottak, hogy a német kormány további eladásokat is végrehajt, ami nyomást helyezett a Bitcoin árfolyamára. Amikor azonban július 13-án a német kormányhoz kötött tárca elfogyott Bitcoinnal, az árfolyam már másnap visszatért a 60 000 dolláros lélektani határ fölé, jelezve, hogy a piac megkönnyebbült az eladási nyomás megszűnésével.
Ez is érdekes lehet: „Nem támogatjuk, de engedjük” – A JPMorgan végre engedélyezi az ügyfeleknek a Bitcoin vásárlást
A történtek rávilágítanak arra, hogy még egy fejlett állam is hibás döntéseket hozhat a kriptoeszközök kezelésében. A német eset tanulságos lehet más országok számára is, különösen azoknak, amelyek jelenleg is rendelkeznek jelentős mennyiségű kriptovalutával.
Érdekesség, hogy a Tron alapítója, Justin Sun akkoriban felajánlotta, hogy megvásárolná a német kormány BTC-készletét, hogy ezzel csökkentse a piacra gyakorolt negatív hatást – de úgy tűnik, a németek inkább a gyors eladás mellett döntöttek.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.