CZ most az AI-ügynök fejlesztőknek szólt be

cz binance blockhain week
Fotó: Binance
google-newss

Kövess minket a Google Hírekben

A Binance társalapítója, Changpeng „CZ” Zhao ismét a figyelem központjába került a kripto- és mesterségesintelligencia-közösségekben, amikor élesen bírálta azokat a fejlesztőket, akik az AI-ügynökök tokenjeit helyezik előtérbe a valódi termékhasznosság helyett.

A hasznosság előbbre való, mint a spekuláció

Egy X-en (korábban Twitter) közzétett bejegyzésében CZ kijelentette, hogy számos AI projekt túlzottan a saját tokenje elindítására koncentrál, miközben maga az ügynök alig kínál használható funkcionalitást. Véleménye szerint a fejlesztőknek „előbb egy igazán jó ügynököt kellene készíteniük”, és csak akkor elindítani a tokent, ha már bizonyított a termék-piaci illeszkedés.

Ez a kritikája összhangban áll korábbi nyilatkozataival is, melyek szerint a mesterséges intelligencia és a kriptovaluták összefonódása nem jelenti automatikusan azt, hogy minden AI ügynöknek szüksége van saját tokenre. Amikor egy felhasználó azt állította, hogy „az AI ügynökök 95%-ának nincs szüksége tokenre”, CZ még tovább ment: „Talán inkább 99,95%”.

CZ március 17-i bejegyzésében is kifejtette: a kriptovaluták lehetnek az AI rendszerek pénznemei, de ez nem indokolja minden esetben egy újabb natív token bevezetését. Ehelyett azt javasolta, hogy az AI ügynökök a meglévő kriptovalutákon keresztül számoljanak fel díjakat, és csak akkor indítsanak saját tokent, ha elértek egy bizonyos skálázhatóságot és stabil felhasználói bázist.

Az AI ügynökök gyors növekedése és a visszaélések veszélye

A mesterséges intelligenciával működő ügynökök gyorsan terjednek a blokklánc világában: kereskedésre, okosszerződések futtatására, sőt decentralizált autonóm szervezetek (DAO-k) menedzselésére is használják őket. Ugyanakkor számos iparági szereplő – köztük Vitalik Buterin, az Ethereum társalapítója – figyelmeztetett az AI túlhatalmának és szabályozatlanságának veszélyeire.

A kritikusok szerint egyre több projekt használja az „AI” kifejezést csupán marketingeszközként, hogy indokolja egy újabb token piacra dobását, ahelyett hogy valódi, hasznos MI-alapú technológiákat fejlesztenének.

Ez is érdekes lehet: A Bitcoin havi zárása továbbra is erősíti a bikapiaci hangulatot – de egy 80 000 dollár alá esés súlyos következményekkel járhat

Megoldás: decentralizált identitás és pénzügyi felelősség

Egyre több szakértő javasolja a decentralizált azonosítás (DID) bevezetését az AI ügynökök hitelesítésére és nyomon követhetőségére. Ingo Rübe, a KILT nevű decentralizált identitásprotokoll alapítója szerint az AI ügynököknek hitelesíthető „digitális okmányokkal” kellene rendelkezniük, hogy növekedjen a bizalom és az elszámoltathatóság.

További javaslatként felmerült, hogy a fejlesztők tegyenek le pénzügyi biztosítékot (staking) a blokkláncra az AI ügynök indításakor. Ha az ügynök később kárt okoz vagy visszaél a funkcióival, a felhasználók ebből a biztosítékból kártérítést kaphatnának. Ez a rendszer hasonlít a való világban működő tanúsítványrendszerekhez, és segíthetne megakadályozni a kripto kereskedelemben tapasztalható manipulációkat, például a wash tradinget vagy a spoofingot.

Értékteremtés kontra spekuláció

CZ kritikája rávilágít a kriptovilágon belül egyre élesedő ellentétre: egyes projektek valóban innovatív AI megoldásokkal kísérleteznek, míg mások csupán spekulációs céllal használnak fel divatos technológiákat. Véleménye szerint az igazi érték a hosszú távú építkezésben rejlik, nem a gyors meggazdagodásban.

Korábban azt is kijelentette: „A kriptóban lévők 99%-a gyors pénzre hajt, és csak 1% épít valóban maradandót.”

Ahogy az AI ügynökök és a tokenizáció körüli vita folytatódik, valószínűleg a szabályozói figyelem is nőni fog. A kulcskérdés továbbra is az: képesek lesznek-e az AI rendszerek tömeges elfogadásra jutni, anélkül hogy túlzottan elburjánzana körülöttük a tokengazdaság?

 

Tájékoztatás

A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.

Ezt olvastad már?