Az ausztrál kormány új kriptovaluta-szabályozási keretrendszert jelentett be, amely célja a piac átláthatóságának növelése, a fogyasztók védelme, valamint a debanking – azaz a pénzügyi szolgáltatások megtagadása kriptós cégek számára – visszaszorítása.
A reformcsomag részeként a nagyobb kriptotőzsdéknek ezentúl kötelező lesz ausztrál pénzügyi szolgáltatási engedélyt (AFSL) szerezniük. A kisebb léptékű vállalkozások, valamint azok, amelyek nem nyújtanak pénzügyi szolgáltatásokat, mentesülnek az előírások alól.
A csütörtökön közzétett kormányzati dokumentum, a Developing an Innovative Australian Digital Asset Industry, részletesen ismerteti a digitális eszközplatformokra és a stabilcoinokra vonatkozó új szabályokat. Az új rendszer az eddigi pénzügyi szolgáltatási jogszabályok keretein belül szabályozza a kriptós szereplőket.
A nemzetközi gyakorlatokat követve
A kormány célja, hogy Ausztrália versenyképes maradjon a globális digitális eszközpiacon. Ennek érdekében a szabályozás több ponton is igazodik a nemzetközi normákhoz, hasonlóan az Európai Unió MiCA szabályozásához vagy Szingapúr gyakorlatához, amely kiterjesztette a Payment Services Act hatályát a kriptoszolgáltatókra is.
A javasolt keretrendszer a kriptotőzsdéken túl kiterjed a digitális eszközök tárolását biztosító szolgáltatókra és azokra a brókercégek is, amelyek digitális eszközökkel történő kereskedést segítenek elő. Azok a vállalkozások, amelyek nem pénzügyi célra használnak tokeneket, szoftvert fejlesztenek, vagy infrastruktúrát üzemeltetnek, mentesülnek a szabályozás alól.
Harc a debanking ellen
A reform másik fontos eleme a debanking problémájának kezelése. Az elmúlt években egyre gyakoribbá vált, hogy a nagyobb bankok visszautasítják a szolgáltatásnyújtást kriptós cégeknek. Az új engedélyezési rendszer célja, hogy átláthatóbbá és megbízhatóbbá tegye a szektort, ezzel csökkentve a bankok kockázatérzetét.
A kormány együttműködik az érintett szereplőkkel, köztük Ausztrália legnagyobb bankjaival is, annak érdekében, hogy jobban megértse a debanking mértékét és okait.
Ez is érdekelhet: Solana vezére bocsánatot kért a félresikerült reklám miatt
Iparági visszhang
Jonathon Miller, a Kraken ausztrál igazgatója üdvözölte a bejelentést, kiemelve, hogy végre egyértelmű, a kriptoszektor sajátosságait figyelembe vevő szabályozás születhet. „Egy világos szabályozási keret nemcsak a befektetők bizalmát erősíti, hanem hozzájárulhat az ausztrál gazdaság növekedéséhez is” – mondta.
A kormány várhatóan még az év folyamán közzéteszi a tervezet jogszabályt, amelyet társadalmi egyeztetésre bocsátanak. Emellett az ausztrál értékpapír-felügyelet (ASIC) is finomítani fogja digitális eszközökre vonatkozó iránymutatását, különös tekintettel az INFO 225 dokumentumra.
Ausztrália ezzel egy új korszakba lép a digitális pénzügyi szolgáltatások szabályozásában, amely egyszerre kívánja védeni a felhasználókat és ösztönözni az innovációt.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.