A Kína elleni vámok átrendezhetik a Bitcoin bányászat globális térképét – Még az USA is veszélybe kerülhet?

bitcoin banyaszat usa kina
google-newss

Kövess minket a Google Hírekben

Az Egyesült Államok Bitcoin-bányászati ipara komoly kihívások elé néz, mivel erősen függ a kínai gyártóktól származó ASIC hardverektől – írja az Investing.com. A WOO X kutatási vezetője, Pat Zhang szerint a világ ASIC bányászhardver piacának 70-80%-át kínai cégek uralják, így bármilyen vámemelés azonnali pénzügyi hatással járhat az amerikai bányászokra.

Egy 25%-os vám például darabonként körülbelül 1 250 dollárral drágítaná meg az olyan gépeket, mint az Antminer S19, ami jelentősen csökkentené a profitmarzsokat – főként a nagyléptékű bányászatban, ahol rendszeres hardverfrissítés szükséges a versenyképesség fenntartásához.

Vámok és következmények

A közvetlen költségnövekedés mellett a magasabb vámok ellátási hiányhoz is vezethetnek – különösen, ha az exportkorlátozások súlyosbodnak. Bár bizonyos amerikai régiók alacsonyabb energiaárai enyhíthetik a terheket, az iparág növekedési üteme így is lassulna. Egy 10%-os vagy annál kisebb vám minimális hatással bírna, azonban a 25%-os szint már 2-6 hónapos késedelmet okozhat a gépek beszerzésében, ami 5-10%-kal is visszafoghatja az amerikai hashrate növekedését.

Ha a vám meghaladja a 25%-ot, és további exportkorlátozásokkal párosul, a szállítási zavarok fél évnél is tovább tarthatnak, az USA részesedése a globális Bitcoin hashrate-ből pedig 30% alá csökkenhet, megnyitva az utat más országok dominanciája előtt.

A kis- és közepes cégek kerülnek legnagyobb bajba

A hardverköltségek egy bányászati művelet kiadásainak 30-40%-át teszik ki. Egy 25%-os vám akár 2%-kal is emelheti a teljes költségeket, ami 37%-ról 25%-ra csökkentheti a profitmarzsokat – még életképes működés mellett is. Egy 60%-os vám esetén viszont a nyereség egy számjegyűre zsugorodhat, sok kisebb vállalkozást ellehetetlenítve.

Ahogy ezek a kisebb cégek bezárnak, a bányászati kapacitás a nagyvállalatok kezébe összpontosul. Egy 25%-os vám 11-15%-kal csökkentheti a profitmarzsokat, ami szintén kiszorítással járhat. Egy 60%-os vám pedig tömeges leállásokhoz vezethet.

Ha a vám 10-15% között marad, az amerikai hashrate mindössze 1-5%-a vándorolhat külföldre. Ám egy 25-30%-os vám már 7-17%-os kivándorlást okozhat – főként közepes cégek körében. Ha a vámok 50% fölé emelkednek, az USA hashrate-jének akár 20-45%-a is eltűnhet, átadva a terepet nemzetközi versenytársaknak.

Ezzel párhuzamosan a fennmaradó amerikai bányászat a nagyobb cégek kezében összpontosulna – egy 25-70%-os vám esetén a hashrate 10-35%-a egy maroknyi szereplőhöz kerülhet. Ez újabb szabályozási és decentralizációs kockázatokat vetne fel.

A Bitcoin hálózat biztonsága is veszélybe kerülhet

Az amerikai hashrate csökkenése a globális Bitcoin-hálózat biztonságát is alááshatja. Egy 25-30%-os vám 15-25%-kal csökkentheti az amerikai bányászat volumenét, ami akár 9,5%-os globális hashrate visszaesést is eredményezhet. Egy 50-70%-os vám már akár 19%-kal is csökkentheti a globális hálózat teljesítményét – növelve ezzel a támadások vagy szabályozói beavatkozás lehetőségét.

Hosszabb távon az amerikai Bitcoin-bányászat átalakulása elkerülhetetlen lehet. Az iparág további konszolidáción megy keresztül, miközben nő az igény a hazai ASIC gyártásra. A bányászok használt eszközökkel, zöldenergia használatával és hoszting modellekkel próbálhatják mérsékelni költségeiket.

Amennyiben a politikai döntéshozók nem módosítanak az importpolitikán, az USA elveszítheti vezető szerepét a globális Bitcoin-bányászatban – átformálva ezzel a teljes iparágat.

 

Tájékoztatás

A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.

Ezt olvastad már?