A Brave lett az első nagy böngésző, amely saját blokklánc alapú domaint vezet be

brave wallet
google-newss

Kövess minket a Google Hírekben

A Brave, a magánszféra védelmére összpontosító böngésző bejelentette új, saját „.brave” onchain domainjét, amelyet az Unstoppable Domains nevű szolgáltatóval együttműködésben indított el. Ezzel a Brave lett az első nagy webes böngésző, amely saját blokklánc-alapú legfelső szintű domaint (TLD) vezetett be.

bitpanda bitcoin

Emberbarát címek kriptotárca-címek helyett

A .brave domain célja, hogy egyszerű, ember által olvasható nevekkel helyettesítse a bonyolult kriptotárca-címeket. A felhasználók ezeket a domaineket nem helyettesíthető tokenként (NFT-ként) tudják kibocsátani a Polygon blokkláncon, így teljes tulajdonjogot és kontrollt szereznek felettük, megújítási díjak nélkül.

A domainnév több blokkláncon is működik, beleértve a Sonic, Solana, Ethereum, Base és Bitcoin hálózatokat is, ezáltal a .brave egy sokoldalú, széles körben kompatibilis azonosítóvá válik.

Decentralizált weboldalak IPFS-en

A .brave domain másik különlegessége, hogy decentralizált weboldalak is üzemeltethetők vele az IPFS-en (InterPlanetary File System), melyeket a Brave böngésző natívan képes megjeleníteni – kiegészítő bővítmények vagy átirányítások nélkül.

„Küldetésünk, hogy a magánélet, a tulajdon és az irányítás visszakerüljön a felhasználók kezébe” – mondta Brian Bondy, a Brave társalapítója és technológiai igazgatója. „A .brave nem pusztán egy domain – ez egy felhasználói tulajdonú identitásréteg, amely szervesen illeszkedik a Brave ökoszisztémába.”

Böngésző- és tárcatámogatás 2025 augusztusától

A .brave domainek natív támogatása a Brave böngésző és a Brave Wallet következő nagy verziójával, a 1.81-es kiadással érkezik, amely jelenleg a Nightly tesztverzióban érhető el, és 2025 augusztusára tervezik a stabil kiadást.

Jelenleg a blokklánc alapú domainek nem működnek automatikusan a hagyományos, ICANN által szabályozott DNS rendszerben, így például a Chrome vagy Safari böngészők nem támogatják őket. A Brave azonban a jövőben ICANN-regisztrált gTLD-vé (általános legfelső szintű domainnévvé) szeretné tenni a .brave-ot – ez 2026-ra várható –, hogy a domain Web2 és Web3 környezetben egyaránt működhessen.

Ez is érdekes lehet: Áttörés előtt a Bitcoin, akár már a héten elérheti a 135 000 dollárt

Egyre növekvő felhasználói bázis

A Brave böngésző jelenleg 85 millió havi aktív felhasználóval rendelkezik világszerte. Bár ez még mindig csak 1%-os piaci részesedést jelent, jelentős növekedési potenciál rejlik benne, különösen azok körében, akik nagyobb adatvédelmet és decentralizált megoldásokat keresnek az interneten.

 

Tájékoztatás

A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!

A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.

Ezt olvastad már?