Egy NFT-kereskedő akár hat év börtönbüntetést is kaphat az Egyesült Államokban, miután bűnösnek vallotta magát csaknem 13 millió dollárnyi profit eltitkolásában, amit a népszerű CryptoPunk NFT-k adásvétele során szerzett – közölte a Pennsylvania középső körzetének amerikai ügyészi hivatala.
A 45 éves Waylon Wilcox elismerte, hogy hamis jövedelemadó-bevallásokat nyújtott be a 2021-es és 2022-es adóévekre. A hatóságok szerint Wilcox április 9-én vallotta be bűnösségét két rendbeli hamis adóbevallás benyújtásában.
A vád szerint 2022 áprilisában Wilcox a 2021-es adóév kapcsán 8,5 millió dollárral kevesebb jövedelmet vallott be, ezzel mintegy 2,1 millió dollárral csökkentve az adófizetési kötelezettségét. Egy évvel később, 2023 októberében hasonló módszerrel 4,6 millió dolláros jövedelmet titkolt el, amivel további 1,1 millió dollár adót spórolt meg jogtalanul.
A vádirat szerint Wilcox összesen 97 darab CryptoPunk NFT-t adott el, amelyek az iparág egyik legismertebb és legértékesebb kollekciójához tartoznak. A digitális műalkotásokból 2021-ben 62 darabot adott el, mintegy 7,4 millió dolláros nyereséget realizálva, majd 2022-ben további 35 darabot értékesített, 4,9 millió dollár értékben.
Mindkét adóbevallásán Wilcox szándékosan „nemmel” válaszolt arra a kérdésre, hogy végzett-e digitális eszközökkel kapcsolatos tranzakciókat – áll a nyomozati jelentésben.
Az amerikai adóhatóság (IRS) nyomozóegysége szerint az ügy jól mutatja, hogy a virtuális valuták és NFT-ügyletek révén elkövetett bonyolult pénzügyi csalások feltárása kiemelten fontos feladatuk. Yury Kruty, a philadelphiai IRS-iroda vezetője szerint az amerikaiaknak joguk van tudni, hogy mindenki betartja az adószabályokat, különösen a jelenlegi gazdasági környezetben.
A maximálisan kiszabható büntetés az elkövetett bűncselekményekért hat év szabadságvesztés, valamint pénzbírság és felügyelet alatti szabadlábra helyezés lehet. A végleges ítélet időpontja még nem ismert.
Egyre szigorúbbak az amerikai kriptoadózási szabályok
Az Egyesült Államokban 2024 júniusától új adózási szabályozások léptek életbe, amelyek értelmében a központosított kriptotőzsdéknek és brókereknek kötelezően jelenteniük kell az eladási és csereügyleteket az adóhatóság felé.
Ezzel párhuzamosan 2025-ben Donald Trump elnök aláírt egy törvényt, amellyel hatályon kívül helyezte a Biden-kormányzat decentralizált pénzügyeket (DeFi) érintő, szigorúbb jelentési kötelezettségeit. A DeFi brókereket érintő szabályozás eredetileg 2027-ben lépett volna életbe.
Ez is érdekelhet: Egy Ethereum bálna 900 nap után eladta teljes ETH készletét, 27 millió dolláros haszonról maradt le
Bár a kriptoadózás kulcsfontosságú terület lett, egyes szakértők szerint előbb a stabilcoinokra és a kriptobankolásra vonatkozó szabályok kialakítása lenne sürgetőbb. Mattan Erder, az Orbs nevű blokklánchálózat jogi vezetője szerint „testreszabott szabályozási megközelítésre” van szükség, ami a pénzügyi szektor számára is előnyösebb lenne, mint újabb adózási szigorítások bevezetése.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.