A Tornado Cash társalapítójának, Roman Stormnak a perét a legutóbbi fejlemények szerint 2025 áprilisára halasztották. Az Egyesült Államok Déli Kerületi New York-i Kerületi Bíróságán Katherine Polk Failla bíró egy november 1-jén tartott telefonos konferencián döntött a per elhalasztásáról. Ezzel a pénzmosás és szankciós megsértések vádjai legalább további öt hónapig húzódnak.
November 12-re tűzött Mandamus kérés
Storm ügyében a decemberi kezdésről április 14-re történő halasztást azért hozták meg, hogy az ügyészek és a védőügyvédek rendezni tudják a szakértői tanúk meghallgatásával kapcsolatos vitájukat. A konfliktus azután robbant ki, hogy Failla bíró mindkét féltől információk megosztását követelte a lehetséges szakértő tanúk kilétéről.
Az október 14-i bírósági dokumentumok szerint Storm védőügyvédje, Brian Klein vezette jogi csapat, nem értett egyet a bíró döntésével, azzal érvelve, hogy az ilyen információk megosztása felfedheti a védelem stratégiáját és hátrányos lehet a védencük számára. Klein azt is kétségbe vonta, hogy jogilag kötelező lenne a védelem számára ilyen információk feltárása, hacsak nem kérik ugyanezt az ügyészségtől.
Storm jogi csapata mandamus kérést nyújtotta be az Egyesült Államok Második Körzetének Fellebbviteli Bíróságához, amelyben a felsőbb bíróság beavatkozását kérik az alsóbb fokú bíróság döntésének megváltoztatására. A mandamus kérést november 12-re tűzték ki meghallgatásra.
Mi az a Tornado Cash?
A Tornado Cash egy decentralizált, nyílt forráskódú protokoll az Ethereum blokkláncon, amely a tranzakciók anonimitását biztosítja. A blokkláncokon a tranzakciók nyomon követhetőek a nyilvános címek miatt, de a Tornado Cash ezt megszakítja azzal, hogy összezavarja a be- és kimenő tranzakciókat.
A protokoll egy okosszerződésre épül, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók letéteket helyezzenek el egy keverő poolban, majd egy új címre utalják vissza az összeget, megszakítva ezzel a kapcsolatot a tranzakciók között.
Decentralizált természete miatt nincs központi felügyelete, így biztosítja a cenzúramentességet és az anonimitást. Ugyanakkor a szabályozó hatóságok aggodalmukat fejezték ki a protokoll bűncselekményekhez való felhasználása miatt.
A Tornado Cash a privátszféra védelme és a pénzügyi szabadság közötti viták középpontjába került.
Tornado Cash ügy: Vádak és kilátások
Storm ellen három vádpont van érvényben: összeesküvés pénzmosás elkövetésére, szankciós megsértések elkövetésére irányuló összeesküvés, valamint engedély nélküli pénzügyi közvetítői tevékenység folytatására irányuló összeesküvés. Ha bűnösnek találják mindhárom vádpontban, Storm legfeljebb 45 éves börtönbüntetéssel néz szembe.
Storm mindhárom vádpontban ártatlannak vallotta magát, és egy 2 millió dolláros óvadék ellenében szabadlábon védekezik letartóztatása óta, amelyre 2023-ban került sor. Ezzel szemben Roman Semenov, a Tornado Cash másik társalapítója továbbra is szökésben van, és az FBI körözi. Eközben a harmadik társalapító, Alexey Pertsev, jelenleg egy hasonló vádakkal kapcsolatos, ötéves börtönbüntetését tölti Hollandiában.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.