Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) vádat emelt két testvér, Jonathan Adam és Tanner Adam ellen, akik állítólag egy 60 millió dolláros kripto Ponzi-sémát működtettek, amelyhez egy soha nem létező kriptokereskedési botot használtak.
Az augusztus 26-án benyújtott panasz szerint, amelyet az Egyesült Államok Georgia államának északi kerületében található atlantai szövetségi bíróságon nyújtottak be, a SEC azt állítja, hogy a testvérek több mint 80 embert csábítottak be, azzal az ígérettel, hogy egy olyan kriptokereskedési botot üzemeltetnek, amely havi 13,5%-os hozamot biztosít a befektetők számára.
A kormányzati ügynökség azt állítja, hogy 2023 januárja és 2024 júniusa között a testvérek azt mondták a befektetőknek, hogy a botjuk arbitrázs-kereskedési lehetőségeket azonosít a kriptovaluta platformokon, és képes egyidejűleg vásárolni és eladni eszközöket, hogy kihasználja a különböző piacokon jelentkező apró árkülönbségeket.
60 milliót csaltak ki
A befektetőknek azt ígérték, hogy a pénzük egy kölcsönzési alapba kerül, amely flash hitelnyújtásokat finanszíroz és kereskedelmeket hajt végre, miközben az eszközöket egyazon blokklánc tranzakció során kölcsönöznék és visszaadnák.
Justin Jeffries, az SEC Atlanta Regionális Irodájának végrehajtási igazgatóhelyettese szerint a kereskedési séma teljesen csalás volt, és a bot soha nem létezett. Ehelyett a testvéreket azzal vádolják, hogy a begyűjtött 61,5 millió dollárból 53,9 millió dollárt pazaroltak el. Bár a befektetők némi pénzt visszakaptak, a legtöbbet a testvérek fényűző életmódjukra használták fel, többek között autók és teherautók vásárlására, valamint egy 30 millió dolláros luxuslakás építésére.
„Ahogy állítjuk, az Adam testvérek magas hozamokat ígértek egy nem létező kriptobefektetésre, majd a befektetők pénzét Ponzi-szerű kifizetésekre, valamint dizájner ruhák, szabadidős járművek és millió dolláros otthonok vásárlására használták fel” – mondta Jeffries.
Az SEC sürgősségi vagyonzárolást ért el Jonathan és Tanner Adam cégei, a GCZ Global és a Triten Financial Group ellen a séma megállítása érdekében.
Az SEC szerint a testvérek azt mondták a befektetőknek, hogy „szinte nem létezik” a kockázat, kivéve, ha globális piaci összeomlás következik be. Az ügynökség továbbá azt is állítja, hogy Jonathan Adam félrevezette a befektetőket a hátteréről, és nem tárta fel három korábbi értékpapír-csalásért elítélt bűntettét.
Az SEC azzal vádolja Jonathan Adam-et és Tanner Adam-et, hogy megsértették a szövetségi értékpapírtörvények csalás elleni rendelkezéseit.
Az ügynökség állandó tiltó határozatokat keres a testvérek cégei ellen, valamint a befektetőktől elvett pénzek visszaszolgáltatását és polgári bírságokat is kér.
Júniusban a TRM Labs blokklánc-intelligencia cég arról számolt be, hogy 2022-ben világszerte összesen 7,8 milliárd dollárt fizettek ki kriptovaluta piramis- és Ponzi-sémákra.
A kriptomagazin.hu oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások, cikkek nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon befektetési tanácsadóval!
A cikkekben megjelenő esetleges hibákért téves információkból eredendő anyagi károkért a kriptomagazin.hu felelősséget nem vállal.